


1847 november 30-án született Hajdú-Szoboszlón. 1870-ben orvosdoktorrá avatták a budapesti egyetemen, 1870-ben az egyetemhez került tanársegédnek, 1874-ben a kisérleti kórtan magántanára, 1875 márczius 8-ikán pedig a kolozsvári egyetemen az álatlános kór- és gyógyszertani tanszék nyilvános, rendes tanára lett.
1883-ban január 17-én Ő Felsége kinevezte a budapesti magyar királyi tudomány-egyetem általános kór- és gyógytani tanszéke igazgató tanárává, 1887 április 6-ikán a közoktatásügyi miniszterium megbizta a Pasteur-féle veszettségellenes gyógymód kiséreletinek megismétlésével s mikor a budapesti Pasteur-intézet 1890 április hó 15-én megnyilt, kinevezték ez intézet igazgatójává is.
A laikus közönség szemében Hőgyes Endre neve össze volt forva a Pasteur-intézettel. Sőt csak igen kevesen tudták, hogy neki volatképen másik tanszéke volt, melynek a Pasteur-intézet csak függeléke.
Hát igaz, hogy a Pasteur-intézet révén is világhírü volt Hőgyes, s hogy ezen a réven is számot tarthat az emberiség hálájára. Felesleges itt külön hangsúlyoznom, hogy mily iszonyatos betegség a veszettség.
E téren pedig nemcsak azt köszönhetjük Hőgyesnek, hogy energájával, tudásával és kitartásával sikerült keresztülvinnie a budapesti Pasteur-intézet, újabban pedig a Pasteur-kórház felállitását, - miután saját kisérletei meggyőzték a gyógymód sikeres voltáról, - hanem a gyógymód javitását is.
Az az eljárás, a melyet Hőgyes Endre dolgozott ki, s a melyet most már nemcsak a budapesti Pasteur-intézetben alkalmaznak, nemcsak hogy lényegesen egyszerüsiti az anyag előkészitését és adagolását, de kedvezőbb gyógyulási százalékkal is jár,mint az eredeti, Pasteur-féle módszer.
Ismétlem azonban, hogy nemcsak a veszettség ellenes védőoltások terén, hanem más irányu munkálataival is világhirre tett szert és szerzett becsületet a magyar névnek Hőgyes már akkor is, a mikor tudományos létünk még csecsemő-korát élte, s a mikor minden hazánkból kikerülő tudományos munkát, minden új eszmét bizonyos kétkedéssel fogadott a külföld.
Sokat, nagyon sokat veszített Hőgyes Endre halálával a magyar tudományos élet. A megboldogult valóban megérdemli, hogy minden magyar ember mélyen, igazán sajnálja elhunytát.
Dr. Marikovszky György



