


A Zoroaszter vallást egy Zarathusztra (görögül Zoroaszter) nevű iráni próféta alapította. A monda szerint Irán keleti tartományában, Baktriában született, papi nemzetségből.
Itt élt i.e. 600 körül, és 30 éves korában az egy Istentől, Ahura Mazdától kapott kinyilatkoztatás alapján újította meg az ősi iráni vallási tanokat.
Tanításában beszél a jó és a rossz küzdelméről, a mennyországról és a pokolról, az eljövendő megváltóról, a halottak feltámadásáról és az utolsó ítéletről.
Sok tudós úgy véli, ezek a tanítások hatották át a judaizmust, a kereszténységet és az iszlámot is.
Zoroaszter tanítása alapvetően dualista, melynek középpontjában a jó és a rossz egymás elleni küzdelme áll és hogy a világ sorsa a jóság és a gonoszság állandó küzdelmének eredménye.
Az ember cselekedetei, szavai és gondolatai befolyásolják a halál utáni életét is. Az erkölcsösen élt ember Ahura Mazdá birodalmába jut, a gonosz élet eredménye viszont a kárhozat.
A Zoroaszter vallás rendkívül fontosnak tartja, a környezet tisztaságának megőrzését, és élesen elkülöníti a tiszta és tisztátalan dolgokat.
Tiszta és szent pl. a tűz, Ahura Mazdá szimbóluma, amely elűzi a sötétséget és a démonokat. Tisztátalan viszont a levágott haj, köröm, kiváltképp pedig az emberi holttest, melyet épp ezért nem szabad semmilyen módon eltemetni nehogy megfertőzzék azt, amibe helyezték. A halottakat ezért magas tornyokba, a "hallgatás tornyai"-ba helyezik.



