Spanyolország 19. és 20. századi története talán még a magyarnál is viharosabb, s fő jellemzője a kettéosztottság.
Az egyik szereplő: a karlisták. Jobboldali, konzervatív, klerikális mozgalom. Bázisa a hadsereg, az egyház, a vidéki Spanyolország. A másik erő: a liberális, modernizáló, világias Spanyolország. Bázisa a főváros. Ezeket az ellentéteket keresztezi a központosító és regionalista törekvések szembenállása. Így Spanyolország politikai viharok közepette, alkotmányos-liberális nekibuzdulásokkal és feudális-abszolutista visszaesésekkel halad előre.
1898-ban a spanyol anyaország brutálisan avatkozik be gyarmatán, Kubában, a radikális demokrata, függetlenségi mozgalom ellen.
Egy amerikai hajó katonai cselekményektől független, véletlen felrobbanása megteremti az ürügyet a térségben gazdaságilag amúgy is érdekelt Egyesült Államok beavatkozása számára. A spanyol-amerikai háború az USA gyors, teljes, látványos győzelmével ér véget. Kuba, Puerto Rico és a Fülöp-szigetek az Egyesült Államokhoz kerül. Ezzel Spanyolország elveszíti maradék gyarmatait is.
Az 1898-as vereség sokoldalú hatással van Spanyolországra.
Az uralkodó osztályok lelkiismeret- furdalása, a fiatal generációk meglévőt tagadó, újjászületést remélő közhangulata, az általános antimilitarizmus, Spanyolország kiszorulása a nemzetközi politikából mind a vereséghez kapcsolható. Akárcsak a karlisták újabb színrelépése. Antonio Maura, a liberálisból konzervatívvá lett politikus konzervatív megújulási mozgalma, a „forradalom felülről” (1900-1902) tisztességes államot ígér, társadalom-biztosítást helyez kilátásba. Csakhogy mindez ekkor már édeskevés.
Új szereplők jelentkeznek a spanyolországi politikában: a szocialista munkásmozgalom, a baszk, gallego és katalán nacionalizmus.
Az ő szemükben a karlista reform csupán kozmetikázás. Spanyolország kettéosztottsága nem szűnik meg, de a politikai színkép átrendeződik. Polgárság és egyház történelmi kompromisszuma az egyik oldalon, anarchista és szocialista munkásság szövetsége a kisebbségek nacionalizmusaival a másikon. De ez már egy másik történet.
-y-n