


Ő az a német nyomdász, kézműves mester, aki feltalálta a mozgatható és cserélhető betűkkel való könyvnyomtatást, s nem is tudta, hogy új korszakot nyit találmányával. Véget ért a méregdrága kódexek egyeduralma. Végre megpihentethették összefagyott bütykös kezüket a másoló szerzetesek.
Eddig a könyvek szigorú zárlat alatt porosodtak egy-egy apátság könyvtárában. Egy feljegyzés szerint értékük olyan becses volt, hogy mikor hamuvá égett egy kölcsönvett példány apátságostul, barátostul - három faluval kellett azért az egy kódexért fizetni. A könyvnyomtatás óta a könyv és az olvasás demokratizálódott. Eljuthattak a kalendáriumok, a szentek csodás történetei, széphistóriák és persze a Biblia az egyszerű családok házaiba, s így már volt értelme olvasni tanulni. Ez a nyomdagép legalább akkora sebet ütött a középkor testén, mint a nagy földrajzi felfedezések!
Gutenberg Galaxis
M. McLuhan kanadai kommunikációs szakíró és szociológus 1962-ben megjelent könyvének címe nyomán közkeletivé vált a Gutenberg Galaxis kifejezés, mint metaforája, az írásbeliségen és a nyomtatott dokumentumokon alapuló információáramlásnak. Az új telekommunikáció, a számítástechnika az internet világának terjedésével sokan a Gutenberg Galaxis végét jósolják



