![2018.01.14. - 10 éves a Huszadik Század!](http://www.huszadikszazad.hu/images/novelty/87.png)
![Zsebenciklopédia](images/rvc_zseb.png)
![Súgó](http://www.huszadikszazad.hu/images/info.png)
Balatoni fürdőhelyek helyzete
Amerikai tempóban fejlődik a Balaton-part. A művészek voltak az első felfedezők, aztán egész villasorok épültek. A települések egész sora indult növekedésnek. Ilyen változatos partokkal csakugyan kevés tó dicsekedhetik. Sajátságos, hogy annyi szépség s a tó rendkivüli üditő, gyógyitó ereje mellett is a tó fürdői csak nagyon lassan fejlődtek egészen az utolsó időig. Hajdan az egy Balaton-Füred kivételével alig lehetett a többi helyet fürdőhelynek tekinteni. A harminczas és negyvenes években olyan sürün látogatott Vérkut Zánka alatt erős versenytársa volt Fürednek, de egyszerre abba maradt s ma csak valami nagy pajtaféle épület jelzi a helyet, a hol hajdan annyi szenvedő keresett gyógyulást.
Balaton-Füred megőrizte hajdani jellegét: ma is mint egy konzervativ arisztokrata szerepel a többi között. Hatalmas, szolidan épitett középületeinek hűs boltozatai alatt valami kolostorban képzelheti magát a nyaraló: százados fái alatt ma is arról susognak a levelek, mikor még jó magyar nagyuraink keresték fel a fürdőt, ott állt a tópart legszebb emlékműve is, Kisfaludy Sándor szobra, árnyas platánok levelein átszürődő napsugarak játszanak az élettelen bronzon, mintha újra meg akarnák szólaltatni, hogy regéljen, regéljen, hisz olyan szép a tó, hisz olyan kevesen értik meg ma már, hogy mit susognak a falevelek, mit zsonganak a tó hullámai s mit mesélnek a várromok mohos falai.
Egyszer csak aztán más világ köszöntött be a tóra. Az Almádiban nyaraló veszprémi polgárok csinosabb villákat kezdtek épiteni. Majd egy csomó müvész, író, meg festő összebeszélt s lementek a Balaton partjára nyaralni. Kenesét, Boglárt, Szepezdet lepték el különösen s a képtárakban felcsillogott a tó égszinkék vize, a poéták sürün kezdtek a tó partján töltött boldog órákra visszaemlékezni. Ez aztán felrázta a tó partját. Első volt Siófok, a melynek poros, falusias utczái helyett ma szépen ápolt parkban, csinos villák között nagyvárosi nép keres üdülést, a tó hullámai pedig, a melyek éjjelente csak a méla holdat, meg a halászok gyujtotta szalmalángot tükrözték ezerszeresen vissza, ma villamos lámpák szikrázó fényét szórják vissza. A siófoki part bársonyos homokján tengeri fürdőben képzeli magát a lubiczkoló fürdőközönség: a Sió sima csatornája pedig, a melyet eddig csak a szegény sokat gúnyolt Kisfaludy-gőzös kerekei zavartak meg, ma egész kis hajóparkká változott. Aztán gombamódra, valósággal amerikai gyorsasággal épültek fel a fürdő- és nyaralóhelyek. Tihanynyal szemben, nem messze a szántódi vasútállomástól volt hajdan egy rosz hírű csárda, a komor földvári csárda. A nádasok szélén, elhagyatott, vad helyen ősrégi sánczokkal koszorúzott halmok lábánál állt a gyanús épület, csak a megkésett utas, meg a mindenütt botorkáló természetvizsgáló kereste fel, de akkor is csak kénytelenségből. És ma? Alig öt év mulva pompás villasorok közé robog a vonat, Földváron keresztül villamos lámpák riasztják szét az éjjel madarait s az ősi bozóton kényelmes sétaútak kanyarognak. Különösen a Magyar Atletikai Klub szemelte ki nyaraló helyűl s fényes házat épitett a tó partjára. Egészen hasonló a története Fonyódnak. Néhány elhagyatott pincze volt a hegy éjszaki oldalán, a többit erdő fedte. Eszébe sem jutott senkinek, hogy felmászszék a hegytetőre megbámúlni azt a csodás kilátást, a mi onnan nyílik a zalai vulkán-kúpok változatos csoportjára, a tó szinjátszótükrére és délen a Nagy-berek irdatlan mocsár-bozótjára, a melynek tisztásain legelésző bivalycsordák valóságos prairie-képet tárnak az útas elé.Ma a hegyen sűrűn állnak a villák, vizvezeték szállitja fel az ivóvizet s nem sokára villamos lámpa fog ragyogni a hegy legmagasabb ormáról is. Boglár már régóta nagy gabona-piacz, évenként 3-4 millió forint ára gabona, leginkább árpa fordúl meg az állomásán. Ez akadályozza talán, hogy nem lett belőle oly hirtelen nagy nyaraló-telep. Ma azonban már azon az úton van, hogy mint nyaraló is örvendetesen fejlődjék: megérdemli, gyönyörű helyen fekszik! Ugyanilyen féle oka van annak, hogy az éjszaki part pompás szőlőhegyei sem alakúltak olyan rohamosan fürdővé. Badacsony, Rév-Fülöp, Csopak, Alsó-Örs ma is inkább szőlőhegyek, mint nyaraló-telepek. Keszthely azonban gyors léptekkel igyekezik a többi után, ámbár a város közelségét nem minden nyaraló szereti. Így fejlődik a Balaton partja, bár lenne mértéke hazánk fejlődésének is.
Ha Kisfaludyt életre keltenék azok a játszó napsugarak és széttekintene a Badacsony oldalán fehérlő Kisfaludy-ház tornáczáról, mikor a csendes éjszakában villamos-csillagok ragyognak a tó szinén, bizony megcsóválná a fejét! „Elmúltam én már lovagregéimmel együtt, más most a tó költészete. Másféle regények játszódnak most a tó partján s hősi csatazaj helyett vidám zene, gőzkocsik prüszkölése és gőzhajók kerekeinek dobogása hallatszik!”
Cholnoky Jenő
![Újdonságok](http://www.huszadikszazad.hu/images/c_ujdonsagok.png)
![Páholy](http://www.huszadikszazad.hu/images/c_paholy.png)
![Blog](http://www.huszadikszazad.hu/images/c_blog.png)
![F�rum](http://www.huszadikszazad.hu/images/c_forumakt.png)