4
|
2012-04-16 09:26:59
Kedves Dóri!
Köszönjük a pontosítást és a kiegészítő anyagot egyaránt. Ha nincs ellenére, kapcsolnánk hozzászólását a szóban forgó cikkhez.
[idez=B. Szüts Dóra]
Pontosítás:
A szövegben a kötőjel kérdőjelként jelenik meg.
A szöveg helyesen:
Családi kapcsolatai miatt, Drakula apai nagyanyja magyar nemesasszony volt, a magyar királyi udvarban szövetségesként tekintettek rá.
Összes hozzászólása:26
3
|
2012-03-17 02:25:04
Pontosítás:
A szövegben a kötőjel kérdőjelként jelenik meg.
A szöveg helyesen:
Családi kapcsolatai miatt, Drakula apai nagyanyja magyar nemesasszony volt, a magyar királyi udvarban szövetségesként tekintettek rá.
Összes hozzászólása:0
2
|
2012-03-17 02:18:38

Ha már a Labirintusról, mint a "vámpírok" tanyájáról is szó esett:
Vlad Tepes, ismertebb nevén Drakula 1430 táján született. Luxemburgi Zsigmond Német-római császár és magyar király támogatásával apja, II. Vlad (Dracul) megszerezte a havasalföldi vajda címet és belépett a Sárkányos Lovagrend tagjai közé. Ezen lépéseket követően az uralkodó elvárta tőle a keresztény világ védelmét, ami az egyre erősödő török invázióval szembeni ellenállást jelentette. A Sárkányos Lovagrend tagjainak járt a latin draco melléknév, a dracul a román nyelvben az ördögöt jelenti.
Drakula gyerekkorában túszként az Oszmán birodalomban élt, majd Hunyadi János udvarában nevelkedett, ahol hadászati és kormányzati ismeretek megszerzése mellett befolyásos politikai kapcsolatokat kötött. Itt találkozott először Hunyadi Mátyás unokanővérével, Szilágyi Jusztinával.
Drakula goromba és nehéz természete miatt soha nem vált népszerűvé az udvarban, és könnyen elfelejtették, miután a havasalföldi vajda cím megszerzéskor elfoglalta Havasalföld trónját. Ellenfelein kegyetlen bosszút állt, meggyilkolt apja és fivére támadóit karóba húzatta.
Uralkodása kezdetén eredményesen védte Havasalföldet a török megújuló támadásaitól. Ezzel egy időben kezdtek el terjengeni hírek kegyetlen kínzásairól, karóba húzó kivégzéseiről. Családi kapcsolatai miatt - Drakula apai nagyanyja magyar nemesasszony volt - a magyar királyi udvarban szövetségesként tekintettek rá. Egészen addig, míg elhagyta a keresztény hitet, iszlám hívőként az Oszmán birodalom szolgálatába állt. Ezzel kivívta a magyar királyi udvar haragját, melynek élén ekkor már Hunyadi Mátyás állt. Mindezt tetézte, hogy megszöktette ifjúkora óta rajongásig szeretett nőt, Szilágyi Jusztinát, akivel nem sokkal később titkokban összeházasodott.
Hunyadi Mátyás parancsot adott elfogására, s egy kalandos hajtóvadászat után sikerült elfogni és börtönbe zárni.
Budán, hosszú éveket töltött rabságban. Ezen a ponton a források nem egységesek abban, mi szolgált börtön vagy kínzókamra céljára a Hunyadiak idején. Helytörténeti ismereteink szerint ezt a funkciót a Budai Vár alatt húzódó -akkor még nem összefüggő- pincerendszere töltötte be. Vlad Tepes rabsága mindenesetre nem mondható túlzottan szigorúnak, a kezdeti "földalatti" vendégséget felváltotta egy kellemesebb, inkább házi őrizetnek nevezhető budai tartózkodás.
Magára maradt felesége - a törökök újabb támadásának hírére - váruk ablakából a folyóba vetette magát, és Drakula - élete végéig - a magyar királyt okolta felesége halálával.
Szabadulása után 1474. táján visszatért a keresztény hitre, s behódolt Mátyás királynak. Az ellene szegülő embereket, a bojárokat, a nincsteleneket, a tolvajokat, vagy akár a királlyal szövetséges szászokat, tízezrével húzatta karóba. Korabeli krónikák szerint 100.000 embert végeztetett ki, miközben célja hatalmának és függetlenségének megszilárdítása volt. Rémuralma azonban nem tartott soká, 1476-ban bérgyilkosok meggyilkolták, fejét a török szultánnak küldték el.
Módosítva: 2012.03.28. 08:40
Összes hozzászólása:0
1
|
2012-03-17 02:18:38
Ez a téma az alábbi cikkhez kapcsolódó hozzászólásokat tartalmazza:
A budai vár titka
Összes hozzászólása:119