Oroszországnak nem a francia pénzpiac miatt kell a hármas entente. Évszázados szláv aspirációk sarkalják ezt a nemzetet és felhasználja a hármas entente-ot ezekre a célokra s miután ezekkel a célokkal szoros összefüggésben van a délszláv birodalom létezése, minden jogos és jogtalan erejével ennek a délszláv eszmének a szolgálatába szegődött.
Természetszerüen került szembe idők folyamán a hármas entente a hármas szövetséggel. Nemcsak balkáni érdekekről van itt szó, hanem egyéb ellentétes érdekszférákról is, de itt, most ebben az esetben speciálisan a Balkánon fekszik a nagy és majdan még erősebben kitörendő európai konfliktus sulypontja. Oroszországtól nem lehet rossz néven venni, hogy a nagy szláv mozgalomban vezető szerepet játszik és hogy az európai egyensuly és béke jelszavát csak takarónak használja, amelylyel elfedi a délszláv törekvéseket. Az orosz diplomácia minden kétszinüsége szlávos érdekből fakad, a létfentartás problémája ez és nem is kárhoztatható. Hogy a hármasszövetség a maga összetételénél fogva kénytelen ellensulyozni a szláv érdekeket, ez az az ütközőpont, ahol szembe kerül egymással a hármasszövetség és az entente.
Oroszország most ismét előtérben áll, maga is kész, ha kell, aktív szerepet vinni a balkáni konfliktusban s abban a pillanatban, amint aktivitásba lép, a balkáni problémából egyszersmind a monarchia problémája lesz.
Az osztrák-magyar monarchia a maga sajátos, nemzetiségi összetételénél fogva az egész világ diplomáciája szerint valamikor, talán nemsokára kell, hogy elveszítse egységes jellegét. A monarchia átka, hogy a szláv elemek is lakják s olyan területeket mondhat magáénak, amely felé szláv aspirációk szállnak. A szláv elhatalmasodás ezért elsősorban az osztrák-magyar monarchiát veszélyezteti és ezért kell rettegnie a monarchiának attól a pillanattól, amikor Oroszország, a szlávság örök támogatója és felbujtója akcióba lép.
Ez az akció végeredményében utolsó stációjában a monarchia bőrére megy és itt kerül felszínre az a sok tévedés, amelyet a monarchia diplomáciája évtizedek óta elkövetett, hogy nem ellensulyozta idejekorán ezt az előrelátott veszedelmet. A szláv kérdés most balkáni kérdés, de idővel a monarchia exisztenciális kérdése lesz és akkor jaj lesz nekünk, hogy idejekorán nem láttuk ezt az ellenünk törő legnagyobb veszedelmet.