Mi újság?

A falusi nép idegessége

Belbéza francia orvos a falusi nép idegességét tette tanulmány tárgyává. Feltünt neki, hogy Tames-Saronise departement lakosságának majdnem 30 százaléka ideges. És annál feltünöbb, mert a 18. és 19. században ilyen beteg itt alig volt, sőt Napoleon alatt innen kerültek ki a legderekabb katonák és ezek kisérelték meg Luisiana, Kanada és Délamerika gyarmatositását.

Még az 1870-71-iki háboru idejében sem volt a népesség egészében lényeges változás észlelhető, jóllehet a születések számában 1810 óta csökkenés mutatkozott. Harminc év óta a mezőgazdaság és lisztipar kellő munkaerő hijján feltünöen csökkent és ezzel kapcsolatossan a jómódot a szegénység váltotta fel. 1880-ban azonban a kender- és lentermelés továbbá az eperfaültetés sem hozta meg a remélt hasznot. Ebben a gazdasági nyomoruságban, amely az emberek életmódját megváltoztatta keresi dr. Belbéze az idegesség magyarázatát. Ehhez társul szerinte az uj nemzedék hibás nevelése is.


Az amerikai mozgófényképek

Egy new-yorki napilap mostanában igen érdekes statisztikát hozott napvilágra, amely szerint az Egyesült-Államok az utolsó esztendőben husz millió méter filmet hoztak Európába, míg Európából összevéve csak 3 ½ millió méter film került át a tengeren.

Az emberi élet meghosszabbitása

A modern életmód kedvezőtlen viszonyai dacára az általános közgazdasági javulás, karöltve korunk egészségügyi törekvéseivel mégis azt eredményezte, hogy a halandóság lényegesen csökkent és életkorunk átlagosan meghosszabbodott, ami a népmozgalmak legutóbbi statisztikájával leginkább bizonyitható. Igy például a svájci statisztika a következő számadatokat közli: 1906-tól 1910-ig Svájcban 1436 egyén halt meg, közte 839 nő, akik legalább a 90-ik életkort elérték és kilencven közülök meghaladták a századik életévet. 1881-től a magaskorban elhalt egyének száma 885-ről 1436-ra emelkedett.