Az állami költségvetési év kezdetének megváltoztatásáról nyújtott be ma a képviselőházban törvényjavaslatot Teleszky János pénzügyminiszter. E javaslat szerint 1914. julius 1-től fogva az állami költségvetési év minden év julius 1-től a következő év junius 30-áig tart.
A megokolás elmondja, hogy eddig a költségvetési év összeesett a naptári évvel, de e rendszer mellett az alkotmány helyreállitása, vagyis 46 év óta csak kilencz évben lépett érvénybe a naptári év végéig a következő évi állami költségvetésről szóló törvény.
Ez onnan van, hogy az országgyűlés őszi ülésszaka legkorábban szeptember közepére, rendszerint azonban csak későbbre hivható össze. Minthogy pedig nem ritkán erre az időpontra esik az uj ülésszak megnyitása is, a kormány legtöbbször csak október közepe táján jut abba a helyzetbe, hogy beterjeszthesse a költségvetési irányzatot.
A költségvetés tárgyalására és szentesítésére összesen csak két hónap áll rendelkezésre, mely időnek nagyrésze bizottsági tárgyalással telik, minélfogva szükséges, néha több izben, 45 év alatt 52 izben, úgynevezett fölhatalmazási, indemniti-törvényjavaslattal foglalkozni.
Ez okból a külföldi államok által elért gyakorlati eredmény hatása alatt is többször nyilvánult az óhajtás, hogy nálunk is más időpontra helyeztessék a költségvetési év kezdete.