A kistapolcsányi vadászatok

Minden vadász tudja József kir, hercegről, hogy nemcsak szenvedélyes vadász, hanem a vadászatnak minden ügyes-bajos dolgát ismeri is. Együtt érez a magyar vadászokkal s a vadászat gyakorlása közben szerzett tapasztalatait szivesen megvitatja másokkal, sőt igen gyakran ügyesen megirt szakközvéleményeivel a magyar vadászati szakirodalomnak megbecsülhetetlen szolgálatot is tesz.

Aki olvasta József kir. hercegnek vadászati közvéleményeit, csodálkozással tapasztalhatta, hogy mennyire tud rajongani a szabad természetért s mi mindent meglát és figyel meg a nagy mindenségben, ami másnak a figyelmét teljesen kikerüli; de azért a vadászattal szoros összefüggésben van.

A kis tapolcsányi híres uradalom vadászati gazdaságára és a vad tenyésztésére vonatkozó mindennemű utmutatás kizárólag József kir. hercegtől ered. Ezek az utmutatások milyen pontosak, legjobban kitetszik akkor, ha különbséget teszünk az uradalom jelenlegi és régebbi vadállománya között.

A kis talpolcsányi uradalmat Keglevich István gróftól 1890-ben Károly Lajos cs. és kir. főherceg vásárolta meg, a kitől azután 1897-ben József kir. herceg vette meg.

Ekkor tájban a röt vad még nem volt elterjedve, de József kir. herceg utasítására az uradalom területének bizonyos részei mívelési ágak szerint ugy lettek beosztva, hogy azok a rötvad tenyésztésére kedvezőbbekké lettek. Hozzá láttak a vad tenyésztéséhez, a vadászatot a lehető legszükebb korlátok közé szorították, ugy hogy jelenleg a kis tapolcsányi uradalom az ország legvadasabb területe.

Mint képünkön is látható, a vadászat jelenleg már igen kiadós és a zsákmány mennyiségének a meghatározása egyedül csak a vadász urtól függ.