A finn nép művészetének fejlődése sok hasonlóságot mutat a miénkkel. Mint keresztény, főleg templom-építő és díszítő művészet indul meg a középkorban, külföldi hatások alatt és külföldi stilusok szerint, de a helyi viszonyoktól függően bizonyos fokig önállóan fejlődik tovább, önállóbban, mint a mi középkori művészetünk.
Aztán jön a reformáczió kora, a mely az eddig az egyház szolgálatába hajtott művészetet önállóan teszi, de még mindig nem szabadítja fel a külföldi hatások alól. Csak a XIX. században indul meg egy önálló fejlődés, különösen 1840-től, a finn művészeti egyesület alapításától fogva s jelentékeny művészeteket produkál, kik között nincs ugyan olyan világszerte ünnepelt nagy művész, mint a Munkácsynk s talán csak az egy Gallén-Kallela Akseli éri el a mi néhány kitűnőbb eredeti sajátosság, sajátképű finn gyökeresség van az egész fejlődésben, mint a miénkben, a mely tulajdonkép az általános európai fejlődés többé-kevésbé egyénien szinezett viszhangja.
Erről a finn művészetekről szól a K. Lippich Elek szerkesztése alatt megjelenő Művészeti Könyvtár legújabb kötete. Irója Ohquist János, a finn műtörténet egyik legkitűnőbb művelője s ebben a könyvben kisérelte meg először a finn művészet tüzetes történeti tárgyalását. Bizonyára köszönettel fogják venni a finnek is, hogy egy magyar vállalat teszi először lehetővé művészetünk fejlődésének ilyen nagyarányú monografiában való tárgyalását.
A könyv nagyon világos és áttekinthető képet add erről a fejlődésről; nyugodt, tárgyilagos hangon, de szeretettel szól róla. Ez a szeretet nem vezeti túlzásokra és túlbecsülésekre, mindig megőrzi józan látását, helyes perspektívába tudja beállítani úgy az egyes művészeteket, mint az egész fejlődést.
S a magyar olvasó sok tanulsággal fogadhatja ezt a könyvet: itt is egy nehéz politikai, társadalmi és gazdasági viszonyokkal küzködő művészet törekvéseit látja a nemzeti egyéniség önálló művészi kifejezése felé, itt is azok az erők dolgoztak és juttatták a finn művészetet mai virágzásáig, mint minálunk.
A könyv becses kiegészítője a Művészeti Könyvtár monografia-sorozatának s úttörő jelentősége is van: alapjául fog szolgálni a finn művészetre vonatkozó kutatásoknak. Illusztráczió anyaga is rendkívül gazdag, a szerző nyilvánvaló hozzáértéssel válogatta ki a finn művészet anyagából a leginkább jellemzőt és a legérdekesebbet.