Cerebotani müncheni tanár és plébános a müncheni Urániában rendkivül nagy horderejü találmányt mutatott be. Cerebotani talámánya: egy dróttalan, zsebben hordható távirókészülék. Érdekes a találmány eredete.
A mint azt maga a tudós tanár beszélte, a találmány gondolatát egy téves ujságközlemény adta meg. Azt mondja Cerebotani, hogy körülbelül egy év előtt, a mikor üres óráiban a dróttalan táviróval kisérletezett, több franczia lapban már megjelent róla a hir, hogy Cerebotani feltalálta a drótnélküli zsebben hordható távirót. Sőt az egyik franczia lap, a Journal, ráadásul részletesen leirta ezt a készüléket, a melyet Cerebotani még – fel sem talált.
A tanár azonnal irt az említett párisi lapnak és közölte vele, hogy az egész közlemény nem egyéb mint a czikkiró – fantáziája. A Journal azonban a tanár helyreigazító sorait nem adta ki, mire Cerebotani – igy mondja – nem tehetett mást, mint hogy valóban nekifeküdt a kisérletezéseknek, hogy most már valamikép feltalálja a drótnélküli zsebtávirót. A kisérletezéseknek meg is lett a kívánt eredménye.
A készülék meglepően egyszerű s tenyérnagyságu. Elülső részén óramutatólap van, a melyen azonban számok helyett beük vannak. Egy mutató, a melynek tengelye a mutatólap közepén van, megjelöli a megtáviratozott betüket. Az uj készülékkel tett kisérletek fényesen beváltak. Egy szikrainduktorról bizonyos távolságra betüket és neveket táviratoztak, a mi kétségtelenné tette az uj készülék gyakorlati használhatóságát. Minden egyes betű megtáviratozása után a készülék automaticze kikapcsolódik, a mi által a készülék valamivel lassabban ugyan, de feltétlen biztossággal müködik.
A drótnélküli zsebtáviró fontosságát az osztrák-magyar hadvezetőség is felismerte és kisérletezéseket folytat az érdekes és nagyhorderejü készülékkel.