A Zsilynszky-testvérek tárgyalása

Az esküdtek határozatának fölolvasása után az elnök kihirdeti az ítéletet:
Ő Felsége a király nevében! A gyulai királyi törvényszék, az esküdtbíróság határozata alapján, az 1911 május 15-ike óta vizsgálati fogságban lévő Zsilinszky Gábort és Endrét fölmenti és azonnal szabadlábra helyezi.

Az elnök aztán kihirdette, hogy a bíróság a fölmerült 1346 korona 09 fillér bűnügyi költséget a kincstárral szemben állapította meg. A bíróság egyuttal elrendelte, hogy a bűnjeleket vádlottaknak visszaadják.

Az ítélet ellen az ügyész semmiségi panaszt jelentett be s indítványozta, hogy a vádlottakat az ítélet jogerőre emelkedéséig tartsák vizsgálati fogságban. Kenedi Géza dr. és Keppich Frigyes dr. védő fölszólítása után a bíróság mellőzte az ügyész indítványát és a két Zsilinszky-fiút nyomban szabadon bocsátotta.

Mikor az elnök a Zsilinszky-fiúk szabadon bocsátását kihirdette a két börtönőr levette puskájáról a szuronyt, jelezve, hogy most már nem őrzi a fölmentett testvéreket. A hallgatóság melegen megéljenezte a fiúkat.
A törvényszék épülete előtt nagy tömeg várta az eredményt. Igen sok uriember volt a várakozók között. Preszy csendőrfődnagy lovas és gyalogos csendőrök élén vigyázott a rendre, de beavatkozásra semmi szükség nem volt.

Épen az ítélet kihírdetése idején megjelent az utczán Áchmné gyászbaöltözve, két leánya kiséretében.
- Szembe akarok nézni az uram gyilkosaival! – mondta a csendőrtisztnek, a ki erre intézkedett, hogy a Zsilinszky-fiúk más kijáraton távozzanak a törvényszék épületéből.
Úgy is történt. A Zsilinszky-fiúk apjukkal és a védőkkel a folyosókon végig, a hol az ismerősök elhalmozták őket üdvözléssel, az épület másik oldalán eltávoztak és dr. Keppich lakására mentek.
Zsilinszky Endre és Gábor úgy nyilatkozott, hogy Békéscsabára nem térnek vissza többé: Gábor külföldre megy, hogy vegyészmérnöki tanulmányait folytassa, Endre pedig az ügyvédi vizsgálatra, mint már vizsgálati fogsága alatt is. A legközelebbi vonattal biharmegyei