Olvasóink mindenesetre emlékeznek arra a nehány év előtt felmerült hirre, hogy valakinek sikerült volna elektromosság utján igen nagy távolságra olyan meleget fejleszteni, a mely mindent egy pillanat alatt meggyujt, megolvaszt, tönkretesz.
Ama hihetetlen hir szárnyra kelte idjeében szóba került, hogy micsoda elképzelhetetlen átalakulás megy végbe az emberi társadalom és az államok berendezkedésében, ha csakugyan lehetséges volna pl. négy öt ezer kilométernyire hatni olykép, hogy pl. az ellenség hadiflottáját egy hatalmas villamosgéppel felgyujtsuk, lőkészletét óriási távolságból tönkre tegyük, magát az ellenséges haderőt pedig csak ugy könnyedén egy földi pokolba, egy tüzhalálba kergessük.
A gyakorlati élet most azt mutatja, hogy sokféle merész álom valóra válik a tudomány segélyével. Igy például hozzá nem értő ember csakugyan bámulni fog azon a gépezeten, a melyet itt bemutatunk és a melyet a nürnbergi természettudományi társaság ülésén mutattak be. Ez a villamosgép arra való, hogy távolban levő gépeket, melyek természetesen mind villamos erőre vannak berendezve, drótközvetités nélkül, egyszerüen a villamos hullámok segélyével mozgásba hozza, kormányozza, elinditsa, tehát megfelelően: hajókat, mótorcsonakokat, torpedókat stb. irányitson.
A távolba ható villamosgép konstrukcziója természetesen a drótnélküli táviratozás gondolatán alapszik, mert mig a ható gépezet a villamoshullámok elinditására, addig a távolban levő hajó, torpedó, stb. a villamoshullámok felfogására szolgáló géppel van felszerelve, mely gép transzmissziós kombináczió szerint működik és a hajót, torpedót irányitja, kormányozza.