Olympiai panaszok

Az olympiai játékok magyarországi bizottsága f. hó 20-án ülést tartott, amelyen megjelentek: Berzeviczy Albert dr. elnök, Széchenyi Imre gr. Kemény Ferencz dr., Klupathy Jenő dr., Vecsey István dr., Sátori Ernő, Weszelszky Gyula, Balogh Hugó, Gáspát Arthur, Lauber Dezső, Füzesséry Árpád, Sebestyén Benő, Gerenday György dr., Krepelka O. Béla, Peplovszky S., Kovács Rezső, Csik Imre, Czölder János dr., Sztankovics Szilárd, Réty Pál.

Az ülés folyamán Kemény Ferencz dr. titkár előterjeszti jelentését, melyben kiemeli, hogy ő több levelet irt nemcsak a párisi központhoz, hanem más országok bizottságaihoz is és Bécsből, Prágából, Berlinből, Stockholmból ugyanazon panaszok érkeznek t.i. a központ nem nyújt kellő felvilágosítást a versenyekről. Ő nem itéli el az ügyek élén álló Coubertin bárót, mert a közte és a helyi bizottság közti ellentétek okozzák a késedelmet. Coubertin az olympiai versenyeket a maga egészében külön akarja rendezni minden más versenytől, mint eredetileg tervezve volt, a helyi bizottság azonban ezen versenyeket is belevonni szeretné a világkiállítási versenyek keretébe és szétszorva, különböző időben megtartani. Valószinű, hogy nem lesznek külön olympiai versenyek, hanem csak nagy nemzetközi versenyek. Végleges megállapodásról azonban nem kapott semmi hírt.

Berzeviczy Albert elnök védelmébe veszi a titkárt a hírlapok támadásai ellen, mert ő is irt Merillonnak Párisba választ azonban nem kapott. Ajánlja, hogy a bizottság vegye igénybe a kiállítási magyar kormánybiztosságot a végleges propozicziók sürgetésénél. Elnök továbbá referál arról, hogy Lukács Béla kormánybiztos 500 frttal hozzájárul az olympiai játékokra kiküldendő magyar versenyzők segélyezéséhez; kultuszminiszter által igért összeg kiutalványozása azonban a minisztertanácstól függ. Ez irányból is megnyugtató igéreteket kapott a miniszterelnöktől.


 Titkár jelenti, hogy újabban képviselőkül bejelentettek: a Műegy. F.C. részéről Krupholtz titkár, az Arlow Vívó Club részéről Gáspár Arthur, a Mikolczi Athleta-Kör részéről Réty Pál, az Aradi T.E. részéről dr. Steinitz, ezenkívül indítványozza a Magyar Sp. L. szerkesztőjének, Magyar Eleknek meghivását. Tudomásul vétetik.

Ezután megalakulnak a szakbizottságok, melyek kiszemelik a kiküldendő versenyzőket és ajánlják ezeket a bizottság plenumának.

Torna-szakosztály: Vecsey István dr. elnök, Gorove Árpád dr., Maurer Mihály, Babel Rezső, Sebestyén Benő, Czölder János dr., Jász Géza, Bernáth Béla, Kovács Rezső.
Vivó-alosztály: Krasznay Ferencz dr. elnök, Sátori Ernő, Weszelszky Gyula, Gáspár Arthur.
Evezős alosztály: Perger Ferencz dr. elnök, Balogh Hugó, Füzesséry Árpád.

Krasznay Ferencz dr. kevésnek tartja a kilátásba helyezett 2000 frtnyi segélyt és nagyon szükségesnek véli a társadalom belevonását. Ajánlja a Párisban időző előkelőségek belevonását a versenyeken levő reprezentácziókba. Balogh Hugó elégségesnek tartja a 2000 frtnyi segélyt, mert nem kell sok embert kiküldeni, hanem olyanokat, a kiknek szereplése elé bizalommal tekinthetünk. A legjobbakat kell csak kiküldeni. Vecsey István dr. a legjobbak közül is csak a rászorultakat segélyezné. Elnök konstatálja, hogy a vita az albizottságok jelentéséig illuzórikus és a bizottságok nem tehetnek semmit, a míg a versenyfeltételek kezükbe nem jutottak. Azon reményben, hogy ezek mielőbb megérkeznek, feloszlatja az ülést.