Azt tartja a közmondás, hogy mindig jó, ha tudjuk, hánat ütütt az óra? A minek természetesen értelme van falun, kisebb vagy középnagyságu városban, de ugyan mondja meg valaki: ki fog egy fő- vagy világvárosban, a hol a mindennapi zaj lenyeli a tornyóra méltóságteljes, vontatott kongását, arra várakozni, vagy az után szaladgálni, hogy valahol kikoplalja, míg valamelyik tornyóra rákezd az óraütésre? Senki.
Az ilyesmire ráér a falu csendes lakója, vagy a vidéki város polgára, vagy ráér például a khinai paraszti sorban levő ember arra, hogy türelmesen várakozzék egy macskára, a melynek szemébe tekintve, a macskaszem sajátságos összehuzódásából olvassa ki, hogy voltakép hányat ütött az óra ott, a hol van toronyóra…
Micsoda óriási haladást jelent ehez a közmondásos egyszerüséghez képest a párisi Eiffel-torony órájam a mely ugyan nem üt, de mértföldekre mutatja este, éjjel a párisiaknak, hogy mennyivel rövidült meg az életük.
Mellékelt képünkön szemléltetjük az óra szerkezetét és bemutatjuk az Eiffel-tornyot, a mint késő szürkületkor kigyulnak rajta az időjelző villamos lámpák. Eltekintve a szerkezet berendezésétől, az eszme oly egyszerünek látszik (t. i. ha már ismerjük!), hogy az ember szeretne bosszuságában nagyot ugrani ésmindenkinek a fülébe kiáltani: hisz én is így gondoltam! Persze! Persze!
Mert hiszen a szerkezet egy pontosan járó óraműből áll, a mely egybe van kötve három pontosan (óra, percz, tizpercz szerint) forgó hengerrel, ezek viszont kapcsolatba jutnak a minden óra, percz és tizperczeknek megfelelő villamos áramvezetékkel.
A mint tehát a henger megfelelő fordulatot tesz, a hengeren látható fémtű kiváltja az illető villamos lámpákhoz vezető áramot, abbana pillanatban a torony oldalfelületein – mint képünkön látható – kigyulnak a megfelelő számalakban csoportosuló lámpák.
A villamos lámpák mindaddig ugyanazt az időt jelzik, a míg a percz, tizpercz és óralámpákat kiváltóhengerek az óramű szerint egyet fordulnak. Ezek szerint tehát a párisiak este, éjjel percznyi pontossággal tudhatják, hogy hány az óra.
Ehhez más fáradság nem szükséges, csak egy pillantás a gyakorlatilag kihasznált Eiffel-toronyra.