A mai tudományosság egyik legnagyobb bajnokát tüntette ki a minap a német császár a titkos tanácsosi czímmel. Kegyelmes úr lett az a tudós, aki már Isten kegyelméből nagyobb volt egy fejjel közönséges társainál.
De hát a németek még többre becsülik a királyi kegy sugarait, mint mi, azért nem akarunk sokáig elmélkedni ezen a tényen, annál is inkább, mert Koch Róbert neve minden birálat fölött áll. Ő volt az, aki a tüdővész bacillusát felfedezte és így irányt adott annak a küzdelemnek, amelyet az orvosok és az állam ez ellen az országpusztító betegség ellen több-kevesebb sikerrel folytatnák.
Ő fel is talált egy szérumot, amelyet tuberkulinnak nevezett el és amelyről azt állította, hogy meggyógyítja a tuberkolózist. Fájdalom, ez a gyógyszer nem vált be és e miatt sokan megtámadták a nagy tudós és lekicsinylették kutatásainak értékét. A nagy tudós azonban nem csüggedt és tovább folytatta tudományos buvárlatait.
Ujabban az Afrikában pusztító veszedelmes álomkór okait és gyógymódjait vizsgálta és e működése közben évekig játszott az életével. A veszedelemtől azonban nem ijedt meg és olyan gyógyszert talált fel, amely egy egész országrészt megment ettől a pusztító bajtól. A kitüntetés ép e működését jutalmazta.