Rendkivüli meglepetést okozott az osztrák kormány szombat esti kommünikéje, mely arról adott hirt, hogy az osztrák pénzügyminiszter, a parlamenttől korábban nyert felhatalmazása alapján, 150 millió korona 4%-os osztrák koronajáradéknak 96.25%-os árfolyamon való elhelyezése iránt egyezményt kötött egy pénzcsoporttal, mely az osztrák postatakarékpénztárból, a Rotschild-csoportból, az Anglobank, Bankverein és Länderbankból áll.
Meglepő volt pedig a tranzakczió azért, mert Korytowski dr. pénzügyminiszter expozéjában kijelentette, hogy tekintettel a pénztári készletek elégséges voltára, a kölcsön kibocsátása tekintetében nyert felhatalmazással egyelőre nem szándékszik élni.
A helyzet azonban november óta, ugylátszik, gyökeresen megváltozott, mert a pénzügyminiszter rögtön a bankrátának 4%-ra való leszállitása után sietett a 150 millió K járadékot elhelyezni.
E sietség és a pénzpiacz még mindig nem tiszta helyzete lehet az oka annak, hogy az osztrák kormány kénytelen volt az elhelyezés érdekében jelentékeny áldozatot hozni. Mig ugyanis a legutóbb, 1906. április havában elhelyezett 131 millió 4%-os koronajáradék 98.60% ellenében vétetett át, most a csoport csak 96.25%-ot ad, tehát csaknem 2 1/2%-kal kevesebbet. Az árfolyam-veszteség ennélfogva a 150 milliónál 5.62 millió korona, a kamatteher pedig 4.156%.
Az uj kölcsönt az osztrák kormány főleg kikötő-épitések, vizszabályozások czéljára és az uj viziutak kiépitésének megkezdésére fogja felhasználni.
Az egészből a tanulság az, hogy osztrák tejtestvéreink szokás szerint a hátunk mögött ismét szépen becsaptak.
Mig ugyanis mi palam et publice vitatjuk a beruházási kölcsön beszerzésének elodázhatatlan voltát s epedve várjuk a pénzpiacz helyzetének javulását, Korytovszki nem biztat, nem tervez, hanem az első kedvező pillanatot megragadva, gyorsan nyélbe üti a maga kis kölcsönét. Persze ezzel roppant meg van nehezitve a magyar beruházási kölcsön elhelyezése, mert a 150 és 300 milliók végre is nem teremnek a fügefákon.
Azt a hirt, hogy az osztrák pénzügyminiszter 150 millió 4%-os koronajáradékot helyezett el, gyorsan követte az a másik hir, hogy Wekerle is tett már lépéseket, az országgyülés által már tavaly megadott felhatalmazás folytán, 150 millió K beruházási kölcsön beszerzésére.
Ez ügyben – hir szerint – a Magyar általános hitelbankkal, illetve a Rotschild csoporttal folynak tárgyalások, de ezek még nem fejeztettek be. Kormány-körökből származó nyilatkozatok szerint a magyar beruházási kölcsön beszerzése nem sürgős, mert a pénztári készletek még hónapokig fedezik az ez évre tervezett beruházások költségeit, melyeknek összege a 60 milliót nem haladja meg s ezen kivül a bankoknál elhelyezett állami betétek is rendelkezésére állanak.
Pénzügyi körökben helytelenitik, hogy a kölcsön financzirozását teljesitő pénzcsoport esni engedte a magyar koronajáradék árfolyamát, sőt annak esését talán elő is mozditotta abból a czélból, hogy minél alacsonyabb átvételi árfolyamot köthessen ki.
Most a magyar koronajáradék árfolyama 93.70 korona, ugy, hogy a konzorczium 92-92.20 koronánál magasabb átviteli árfolyamot nem fizet, mig az osztrák pénzügyminiszter 96.25 korona ellenében helyezte el a 150 millió osztrák korona járadékot.