Gárdonyi Gézától új regény jelent meg e czím alatt. Az öreg tekintetes egy öreg falusi úr, a ki eladva kis ősi birtokát, Pestre jön lakni orvos vejéhez. Nehezen tud beleszokni a fővárosi életbe, sehogy se birja levetkezni falusi szokásait s ezzel sok bosszúságot okoz környezetének.
A becsületes, naiv öregnek fővárosi kalandjai, a számára új és idegen környezetbe való kelletlen beilleszkedése jóízű humorral és csendes szatirával van megirva s egyuttal expolálja a körüle levő alakokat s jellemüket.
Az orvos léha, könnyelmű ember, a ki apósának reá bízott pénzét elkártyázza s egész családja kínos aggodalommal igyekszik a helyzetet az öreg úr előtt titkolni.
Az állapotok lassan, észrevétlenül, minden zaj és drámai jelenet nélkül odafejlődnek, hogy az öreg tekintetes nem találja többé helyét abban a világban, a melybe belejutott s neki megy a Dunának. Gárdonyiról ma már kétségtelen, hogy a művészi egyszerűség eszközeivel nálánál alig tud valaki jobban élni mai irodalmunkban.
Tehetsége, világfelfogása, stílusa annyira megtisztult az utóbbi években, hogy most már a legnehezebb problémákat épp oly könnyűséggel tudja megoldani, mint a hogy a leghétköznapibb dolgokból is ki tudja csiholni a művészi szikrát.
A tipus, a melyet legújabb regényében tollára vett, annyi sok példányban fordul elő a mai magyar életben, a mi-lien. melybe főalakját bele helyezi, oly közvetlen, egyszerű valószerűséggel van megrajzolva s az egészen annyira nem érzik meg a csináltság, az iró homlokának verejtékezése, - hogy a regény képei a valóság erejével rögzítődnek bele az olvasó lelkébe.
Talán ez a legtárgyilagosabb munkája Gárdonyinak, sohasem lép benne alakjai s az olvasó közé maga az iró, nem magyaráz, nem okoskodik, csak elmondja nyugodt epikus hangon az eseményeket, s ez csak fokozza a mű hatását. A kedves, szép könyv a Singer és Wolfner czég kiadásában jelent meg s ára 3 korona.