A növényeknek a fény iránt való érzékenységét rég ismerik; tudvalevő,hogy a leveleka fény felé fordúlnak és arra merőlegesen igyekeznek elhelyzkedni, míg a gyökerek a fénytől elfordulnak.
Ezt a két jelenséget positiv és negativ heliotropismusnak nevezik sé sok növényen mnd a kettőnél érdekes megnyilvánulásait lehet tapasztalni.
Érdekes kérdés most már az, vajjon a radium sugárzásának, mely sok tekintetben hasonló hatású az ibolyán tuli fénynyel, van-e szintén ilyenféle ingerlő hatása a növényekre.
Erre a kérdésre Molisch kisérletei tagadó választ adnak. Ő virágcserépbe helyezett növényeket a cserép szélére helyezett üvegcsőbe zárt rádiumsó hatásának tett ki fejlődésük közben; hatás azonban nem mutatkozott.
A növények rendesen fejlődtek, sem a radium felé, sem attól el nem hajoltak.
Megváltozott azonban az eredmény, amint a rádiumsót az üvegcsőben kevés zinksulfiddal keverte, a mely a radium hatására világít.
Az ily világító csövecske hatásán a fejlődő növény szárai a cső felé hajlottak fejlődés közben, a mint azt képünk is mutatja.
Ebből a kisérletből tehát világosan következik, hogy a radiumsugaraknak nincs ingerük a növényekre, csupn az általuk keltett fénysugaraknak; tehát nincs radoitropismus.