Görögország fővárosában napokig véres zavargások voltak, melyeknek intézői az egyetemu diákok. Halottak, sebesültek vannak, katonák tartják megszállva az utczákat és tereket, s diákok pedig az egyetem falain belül tartózkodnak, a honnan tágítani nem akarnak.
A zavargások oka vallásos természetű, de mélyebbre ható izgatás idézte elő s megbuktatta Teolokisz miniszterelnök kormányát.
Mozgalom indult meg Athénben, hogy az evangeliumot ne a templomi, glagotil nyelven, hanem az új görög nyelven használják, mert a nép az utóbbi nyelvet érti és beszéli. Az egyetemi ifjuság, a melynek nagyobb része teológus, tiltakozott az új görög nyelv használata ellen, azt mondván, hogy ragaszkodni kell a régi görög nyelvhez. A szent szinidus megtiltotta az evangeliomnak bármiféle nyelvre leendő fordítását.
Két lap az *Asty * és az *Akropolis* azonban ismételten arról czikkezett, hogy az evangeliumot a nép számára is hozzáférhetővé kell tenni. Az ellenzék is az ó görög nyelv mellett foglalt állást. A két lap ellen nagy tüntetéseket rendeztek, valamint a metropolita ellen, a kitől a fordítók- kiközösítését követelték s végül a kormány ellen, a melyről azt hitték, hogy szintén az uj görög nyelv használatának a híve.
Nov. 20 –án és 21-én véres zendülés tört ki Athénben, a képviselőházban nagyon viharos jelenetek játszódtak le. Az ellenzék mindenért a kormányt tette felelőssé, a mely képtelen volt arra, hogy a zavargást megakadályozza. A többség bizalmat szavazott ugyan a kormánynak, de ez nem mentette meg. Teotokisz miniszterelnök másnap beadta az egész kormány lemondását. György király az uj kabinet megalakításával Zaimisz-t bízta meg, a ki Teotokisz előtt már miniszterelnök volt.
Nov. 20-ikán Athén utczáin egész nap harczot vivtak. A két említett lap irodáját megtámadták, feldulták; a metropolita lakása előtt is nagy zavargások voltak. Katonaság vonult ki, fegyverét használta s huszonöt sebesülés történt. – Másnap népgyülést tartottak, s még nagyobb zavargás tört ki. A rendőrégre és katonaságra rálőttek. Az utczai harczban két embert megöltek, vagy harminczat megsebesítettek. Rálőttek a zavargók Teotokisz miniszterelnökre is, de nem sebesült meg.