Kétségkívül a legérdekesebb kérdések közé tartozik, minő volt időnként a magyar nemzeti viselet, milyen változásokon ment át századok folyamán, mig a mai formákhoz jutott.
Mert csalódás volna azt hinni, hogy nemzeti viseletünk most is olyan, mint a honfoglalás idején volt; ellenkezőleg: felettébb nagy és gyakori változásokon ment keresztül s a mint őseink egyik vagy másik nemzettel hosszabb ideig érintkezésbe jutottak, ez érintkezés viseletükre is többé-kevésbé mindig behatással volt.
Erre világosságot deríteni, a nemzeti viselet változásait, alakulását megállapítani nehéz feladat, mert a régebbi korokból legfeljebb sírleletekre, hézagos leírásokra, majd később pecsétekre, czímerekre s szórványosan fenmaradt gyarló képekre lehet támaszkodni, és csak a XVI. században változik kedvezőbbre a dolog, midőn a török háborúk következtében egész Európa figyelme felénk fordult s a legkülönbözőbb nemzetek művészei közül sokan eljöttek hazánkba s ezek után számos rajz maradt fenn, a melyek akkori nemzeti viseletünk történetére rendkívüli gazdag anyagot nyujtanak.
Viseletünk történetével már számosan foglalkoztak, köztük dr. Szendrei János, a ki évtizedekre terjedő kutatásai eredményét most tette közzé „A magyar viselet történeti fejlődése” czímű jeles művében, melyet irodalmi rovatunkban külön is méltatunk.
Ezuttal pár képet mutatunk be a dr. Szendrei könyvéből.