London, július 25.
Attlee, Nagybritannia új miniszterelnöke pénteken munkához látott, hogy megalakítsa kormányát. Miután Churchill néhány napig még a miniszterelnökség Downing Street 10. alatti székházában marad, addig Attlee ideiglenesen a kincstári hivatal néhány helyiségét használhatja a kormányügyek intézésére. Itt folytatott Attlee pénteken egész nap megbeszéléseket a munkáspárt vezető tagjaival. Az új kormány összeállítása azért sürgős, hogy Attlee minél előtt visszatérhessen Potsdamba.
A brit rádió szombaton hajnalban közölte már, hogy Attlee új munkáskormányának fontosabb tárcáit a következő munkáspárti vezérek töltik be:
Miniszterelnök Clement Attlee
Külügyminiszter: Ernest Bevin
Pénzügyminiszter: Hugh Dalton
Kereskedelemügyi miniszter: Sir Stafford Crippa.
A Lord-tanács elnöke: Herbert Morrison.
Lord-kancellár: Sir William Jowitt.
Lord-pecsétőr: Sir Arthur Greenwood.
Attlee megtartja a honvédelmi tárcát is. Morrison az alkotmány szerint az alsóház vezére.
Az új kormány legidősebb tagja Bevin külügyminiszter, aki jelenleg 61 éves. Bevin Churchill koaliciós kormányában munkaügyi miniszter volt. Herbert Morrison 57 éves és ő szervezte meg elsőnek Londonban a munkáspártot. Morrison annakidején kifutó volt és egy ideig a távbeszélő központban dolgozott. Churchill kormányában Morrison belügyminiszter volt. Az 56 éves Sir Stafford Cripps ügyvéd, 1942-ben, mint a brit birodalom kiküldötte, ő vitte Indiába a kormány javaslatait. A koaliciós kormányban a repülőgépgyártási tárca ügyeit intézte. Az 55 éves Hugh Dalton dr., az új kormány pénzügyminisztere, a munkáspárt egyik „nagy koponyája.” A második munkáskormányban 1929-1931-ig külügyi államtitkár volt. 1939-ben a legerélyesebben kifogásolta a brit légvédelem tökéletlenségét. A koaliciós kormányban előbb a gazdasági hadviselés minisztere, majd kereskedelmi minisztere volt. Arthur Greenwood, aki 65 éves, a munkáspárt parlamenti csoportjának helyettes vezetője, a szociális és lakásproblémák szakembere. A lemondott kormányban tárcanélküli miniszter volt, a háború előtt pedig a legélesebb ellenfele volt Chamberlainnek. Sir William Jawill, aki Churchill kormányában a biztosítási ügyek minisztere volt, 60 éves és közismert ügyvéd.
„Anglia Churchill alatt megnyerte a háborút, most megnyeri a békét”
Az angol választások eredményének és a munkáskormány megalakulásának óriási hatása van világszerte. Magában a brit világbirodalomban sok helyen meglepetést keltett a munkáspárt felülkerekedése és általában megállapítják, hogy Churchill hírneve túlnő a mai idők határain.
A Szovjetunióban általában sajnálják Churchill félreállítását, de ugyanakkor a munkáspártot „Nagybritannia leghaladóbb elemének” tekintik, persze a kommunista párt kivételével.
Kairóban Makram Abid pasa külügyminiszter többek között kijelentette: - A munkáspárt győzelmének ez emberiségre általában, a demokráciára pedig különösen nagy jelentősége lesz. Nagybritannia Churchill vezetése alatt megnyerte a háborút, most a munkáspárt vezetésével megnyeri a békét.
Athénben Volgaris tengernagy, görög miniszterelnök két óra hosszat tanácskozott a régenssel. Az utcákon csoportok megállították a gépkocsikat és azokra krétával felírták Attlee nevét. A jobboldali lapok a „Churchill iránti hálátlanság”-ról írnak.
Madridban a Francia-kormányhoz közelálló köröket nyugtalanítja a brit politika alakulása, különösen Spanyolország irányában. Churchill veresége leverte a spanyol gazdasági köröket és valósággal elképeztette a magasrangú katonatiszteket.
A francia sajtó melegen üdvözli az új kormányt és Olaszországban is valamennyi párt örül a brit választási eredményeknek.