Berlin, április 16.
(Német Távirati Iroda.) Karl Megerle, a Berliner Börsen-Zeitung diplomáciai munkatársa a lap vasárnai számának vezércikkében rámutat az angolok és amerikaiak teljes tehetetlenségére a bolsevista hatalom kibontakozásával szemben, Megerle kifejti, hogy Sztalin a moszkvai és a teheráni értekezletek után néhány héttel és hónappal olyan szovjet imperializmus fejlesztett ki, ameéy kiméletlenül tulteszi magát a szövetségeseken.
A Sztalin Finnországtól Olaszországig és Észak-Afrikáig tolta előre a Szovjet politikai hatalmi pozicióit és egyik betörés a másik után követte el az angolok és amerikaiak érdekköreibe. Az angolok és amerikaiak, hogy Sztalin jókedvét biztositsák, Európa egyik részét a másik után áldozzák fel neki, nem tördőve az európai érdekekkel vagy saját érdekeikkel. Diplomáciai vereséget tűrnek el és a két hatalom külpolitkáját a tehetetlenség jellemzik, holott arra emeltek igényt, hogy Európa és a világ számára uj igazságos rendet fognak kiküzdeni.
Megelre azt vizsgálja azután, hogy milyen hatással járna a bolsevista győzelem. A bolsevizmus győzelme nemcsak az orosz imperializmus sikerét jelentené, hanem a bolsevista világnézet legnagyobbfoku sikerét is. Uj dinamizmus egész Európát elárasztaná a bolsevista eszmékkel. Németország megsemmisitése után nem lenne semmiféle hatalompolitikai senki-földje, ütközőállam, amely elválaszthatná a bolsevisták és az angolok és amerikaiak érdekövezeteit.
Megerle rámutat arra, hogy Németország számára a háboruban a cél és a feladat mindig azonos maradt. Németország létéért, jógáért és jövőjéért küzd. A földrajzi helyzet és a történelem hozta magával, hogy Németország egyidejűleg Európa életérdekeit is védelmezi. (MTI)