Igy kellene indusztrializálni a magyar vidéket
A magyar vidék iparositásának egyik nagyszerü, biztató dokumentuma a Szegedi Kenderfonógyár rt. kitünő prosperitása.
1890-ben alapitották a vállalatot, amelynek mind ipari, mind mezőgazdasági vonatkozásban ma már kontinentális hirneve van. Alig van állam, amelynek piacán a Szegedi Kenderfonógyár terméket ne hoztak volna gazdasági és morális erőgyarpaodást a magyar munka, a magyar produktum számára.
A fél évszázados, tradicionális tekintélyü vállalat 50-ik közgyűlését március 8-án tartották Szegeden.
Szóbakerült ez alkalommal az a körülmény is, hogy dr. vitéz Görög Károly ny. min. tanácsost kérték fel a Faragó Lajos nyugalombavonulásával megüresedett vezérigazgatói tisztség betöltésére. Nemcsak a részvényesek és az illetékes fórumok, hanem az egész szakma is megelégedéssel fogadták a választást, amely komoly képzettségű, tapasztalt, szervezőképes férfi kezébe tette le a hatalmas vállalat legfőbb irányítását. Kitűnő munkatársa vitéz Görög Károlynak Tömörkény László, a vállalat új h. vezérigazgatója.
A gyárat a mérleg tanusága szerint rendkívül erősen foglalkoztatták az elmult üzletévben.
Az áruk és készletek mérlegtétele meghaladja a másfélmillió pengőt. A vállalat üzleti körének fejlődését igazolja az adósok tételének 4,000.000 pengőről 5,840.872 pengőre történt emelkedése. A gyár ingatlanai 1.9, gépei és szerelvényei 5.2 millió pengővel reprezentálják a mérlegben a kitűnően fundált vállalat anyagi kereteit.
692.808 pengő nyereséget produkált a Szegedi Kenderfonógyár rt. az elmult évben, a bruttó-nyereség 6.4 millió pengőt tett ki. Az értékcsökkenést tartalék 3,9 millió pengőről 4,6 millió pengőre emelkedett, az egyéb tartalékok pedig 583.417 pengőről 942.731-re. A nyugdíjalapok 1,000.000 pengős összege egyéb tételekkel egyetemben mutatja, hogy a Szegedi Kenderfonógyár rt. a szociális politika terén is megtett mindent munkásai, tisztviselői sorsának biztosítására. Az osztalékot a mult évi 4 pengőről 4.75 pengőre sikerült emelni.
Kétségtelen, hogy ha a magyar vidék legfontosabb empóriumain sikerülne kifejleszteni a Szegedi Kenderfonógyárhoz hasonló, mezőgazdasági vonatkozású, nagystílű iparvállalatot, vidéki lakosságunk gazdasági helyzetében beláthatatlan javulás állana be. A Szegedi Kenderfonógyár rt. közgyűlése ezért több, mint egyszerű üzletévi beszámoló: az 50 esztendős, vaserős, fundált iparvállalat követésre méltó példája teszi ezt a közgyűlést országos szempontból figyelemreméltó eseménnyé, főkép azok számára, akik a háborús konjunktura elmulása utáni Magyarország termelési viszonyait, munkaalkalmait figyelik és vizsgálják.