Fehér szappan a fekete szénből
De nemcsak a fa és a tej alakulhat át tőle egészen idegen természetű, fantasztikus műanyagokká, hanem a szén is. Nem hiába nevezik „fekete gyémánt”-nak, ez az elnevezés szóról-szóra áll. A szén már régóta nem csak fűtőanyag többé. Kátrányfestéktől gyógyszerekig és illatszerekig a vagyont érő iparcikkek végtelen sorát készítik belőle. Az újabb német vegyészet pedig kifogyhatatlan bőségben varázsol elő a szénből újabb meg újabb kincseket, Benzint, kenőolajokat, gumit, legutóbb pedig - mosdószappant is!
Ennek a vívmánynak a titka papiroson elég egyszerű. A szénből fehérszínű, olajszerű vagy szilárd anyagot, úgynevezett paraffint választanak ki. Ez sem ismeretlen a mindennapi életben; bőrpuhításra, vízhatlanításra, gyertyagyártásra használják és a kozmetikában is sűrűn jut szerephez. A paraffint oxigénnel kezelik, miáltal zsírsavvá alakul. A zsírsavat azután káli- vagy nátronlúg hozzáadásával főzik szappanná.
Gyakorlatban persze már sokkal bonyolultabb a munka. Ezernyi apró részletmozzanatot kell a vegyésznek egybehangolnia, az egymásraható vegyszerek pontos adagolása, hőfokok, nyomások, a reakciók időtartamának gondos szabályozása, szükséges ahhoz, hogy a művelet sikerüljön és a kemény, fekete széndarabok végül hajlékony, hófehér szappanrudakká alakuljanak át, amelyek tisztító erejét és pompás habját annyira dicsérik most a német háziasszonyok.