Az Amerikából hazatérő Hunyady Sándort Gibraltárban őrizet bevették, majd Bordeauxba internálótáborba irányították
Vasárnapra virradó éjjel távirati értesítés érkezett Bródy János dr. gabonabizományos címére- Gibraltárból. A távirat azt a hihetetlenek tűnő értesülést közölte, hogy Hunyady Sándort, a kiváló írót, aki egy hét előtt indult haza NewYorkból a George Washington luxusgőzösön, Gibraltárban az angol kikötőhatságok feltartóztatták, nem engedték továbbutazni és rövid vizsgálat után leszállították a hajóról, majd elrendelték az internálását.
A távirat azt is közölte, hogy Hunyady Sándort Bordeaux-ba irányították az ottani internálótáborba. Kiderül a táviratból az internálási határozat oka is: az angol hatóságok feltűnőnek találták a kitűnő író útlevelébe nyomott német vízumokat, közöttük a legújabbat, amelyen még érvényes volt.
Ugylátszik, Hunyady Sándor fogyatékos nyelvismerete miatt nem tudott megfelelő magyarázatokat adni a német vízumok beiktatására, holott ha csak kissé tud angolul, könnyen igazolhatta volna, hogy újságíró hivatása gyakran szólította külföldre, így a német birodalomba is. A kikötőhatóságok mentségére szól, hogy Hunyady talán az egyetlen világot járt iró-hirlapiró, aki anyanyelvén kívül egyetlen világnyelvet sem beszél, ami csak fokozta a zavarát és lehetővé tette az angol hatóságok indokolatlan és értehetetlen intézkedését.
Hunyadyt még négyhónapos szerződés kötötte az Esquire című amerikai revülaphoz, melynek Illés öccse egyik munkatársa. Hunyady tíz hétig tartózkodott New-Yorkban és bár meghitt, régi, magyar baráti kőben töltötte ráérő idejének nagyobb részét. –Molnár Ferenc, Herczeg Géza, Gaál Franciska, Major Henrik és Nádas Sándor társaságában-, olyan ellenállhatatlan honvágy fogta el, hogy a kínálkozó nagy anyagi lehetőségekkel sem törődve, vállalva a hadiállapot kockázatát, hajóra szállt és boldogan hazafelé indult. Utolsó Budapestre érkezett levelében megírta, hogy ,,számomra halál Amerika, halál a külföld, nem bírom sem lélekkel, sem idegekkel…”
Hunyady rokonai és barátai vasárnap eljártak a külügyminisztériumban, ahol természetesen nyomban minden intézkedést megtettek a kitűnő író mielőbbi szabadulása érdekében. Így minden remény megvan arra, hogy legkésőbb e hó végére Hunyady Budapestre hazatérjen.