Tokió, január 14.
Már napok óta tudta az egész világ közvéleménye, hogy Abe tábornok japán miniszterelnök és kormánya lemondásra készül. Vasárnap délelőtt megjelent Abe tábornok a császári palotában és benyujtotta lemondását.
A lemondás után Abe volt miniszterelnök nyilatkozatot tett közzé, amelyben hangoztatja, hogy kormányát annakidején teljesen ,,váratlanul” nevezték ki. Ő igyekezett az államügyeket az egész kormánnyal egyetértésben vezetni, de attól kell tartani, hogy a kínai viszállyal kapcsolatban tervezett intézkedések tekintetében ne m egyeznek meg teljesen a kormány tagjai között a vélemények. Az Abe-kormány azért határozta el lemondását, hogy megakadályozza az ügyek vitelének fennakadását, ami különösen most fontos, miután uj szakaszba lépett a kinai viszály.
A legtekintélyesebb japán lap, a Tokio Nisi szerint az udvari körök felelősek azért, hogy ilyen gyenge kormányt ajánlottak a császárnak, de felelőtlen a pártok eljárása is, mert előmozditották a kormány bukását, mielőtt tudnák, hogyan kell megoldani a helyzetet.
A kormány lemondása után a hadsereg volt vezetői elhatározták, hogy felfüggesztik ama tilalmat, amelynek értemében tényleges szolgálatban álló tábornok nem vállalhatja el a miniszterelnöki tárcát. Igy óriási meglepetést keltett, hogy nem a haderő valamelyik tábornokát, hanem Yonai tengernagyot biztak meg az uj kormány megalakitásával.
A hadsereg jelöltjének, Hata tábornoknak elejtését azzal magyarázzák, hogy a hadsereg mégsem akarta vállalnia felelősséget az állam vezetéséért. Az uj miniszterelnök Yonai tengernagy most 60 éves.
New York, január 14.
(Havas) A New York Herald Tribune szerint a japán kormányválságot nem a kormány külpolitikája idézte elő, hanem gazdasági politikája, mert szükségtelenül sulyos terheket rótt Japán népére.
Tokió, január 14.
(Német Távirati Iroda.) Arita volt külügyminszter a Yonai-kormányban ujból elvállalta a külügyi tárcát. Ugyszintén tagja marad az uj kormánynak Yoshida tengernagy, tengerészeti miniszter is.