Közeleg a félévi iskolai bizonyítványok kiosztásának napja, s a főkapitányság eltűnési osztálya tanu arra, hogy vele együtt itt a szokásos diákeltünések szezonja. Jóelőre felhívjuk a szülők és a diákok figyelmét, hogy az idei februári bizonyítvány feltünően – rossz lesz!
Sokkal rosszabb, mint amilyenre akár a szülő, akár maga a diák számít. Ez nem jelent semminemű szellemi színvonalcsökkenést, nem jelenti azt, hogy a magyar középiskolai diákság tehetsége hirtelen elpárolgott, csupán azt, hogy ebben a félévben van érvényben először a 109.670/1938. IX. ü. o. számu kultuszminiszteri rendelet, melynek cime „Az uj gimnáziumi rendtartás.” A rendelet 108. §-a erélyes megszigorításokat tartalmaz különösen a magaviselet elbirálása és a magaviseleti érdemjegyek megállapítása körül. Aki ellen csupán egyetlenegyszer kifogás merül fel, vagy akit a tanár megintett, vagy megdorgált, már nem kaphat „jelest” magaviseletből. Akinek viszont magaviseletből nincsen jelese, az a többi tantárgyból is lemondhat az „egyesről”.
Az előmeneteli osztályzatok megállapításáról szóló paragrafusok szerint továbbá csak az lehet „jeles” diák, aki állandóan tudja az egész tananyagot és aki „minden segítség nélkül” tanul.
Akinek tehát házitanítója vagy korrepetitora van, már nem kaphat „jelest”. Sokkal könnyebb ezzel szemben megbukni. Akinek például irásbeli dolgozatai közül 50 %-a elégtelen, annak hiába van akármennyi egyes, meg „kettes” felelete, hiába jó a többi dolgozata, más kalkulust, mint „elégtelent” nem kaphat a bizonyítványban. Az uj rendelet rendkívül megnehezíti a tanárok munkáját. A rendtartás behozta a gimnáziumban eddig ismeretlen „kitűnő” rendű tanulók státusát. Kitűnő tanuló az, akinek minden tárgyból jelese van. A diákok véleménye szerint kitűnő tanuló csak egyetlen ember lehetett volna, ha élt volna: Kárpáthy Zoltán...