Városházi körökben úgy tudják, hogy a kormánypárt fővárosi szervezete éppen úgy, mint az ellenzéki pártok, távolállanak az egész protekciós botránytól, mert semmiféle befolyást nem gyakoroltak a tanügyi kinevezésekre.
Beszéltünk az ügyről Bródy Ernő képviselővel, a városházi ellenzék vezető tagjával, aki a következőket mondotta munkatársunknak:
- Az a hír, hogy a városházi polgári ellenzék rendkívüli közgyűlést akarna összehívni a tanügyi kinevezések ügyében, nem felel meg a valóságnak. A fővárosi törvény nem ad módot a nyári szünetben rendkívüli közgyűlés összehívására, de ettől eltekintve, mi a kinevezések körül támadt botrányt nem az önkormányzat belső ügyének, hanem a hivatalos városháza és a kultuszkormány családi háborúságának tekintjük.
Bármennyire hívei vagyunk is az önkormányzatnak, nem helyteleníthetjük, hogy a főpolgármester és kultuszkormány állást foglal a protekció érvényesülése ellen.
Mennél inkább híve valaki az önkormányzatnak, annál inkább kell tiltakoznia a kicsinyes „adok-veszek” rendszer és a „kéz kezet mos” gazdálkodás ellen. Éppen a protekciónak az érvényesülése, a hivatali poziciók betöltése körül tapasztalt pártpolitikai kontingentálás tette lehetővé az autonómia megcsorbítását.
Amikor a kormány azt kívánja, hogy a soronlevő és érdemes tanerőket nevezze ki a polgármester, mi ezt az álláspontot nem helyteleníthetjük, mert ez az önkormányzat védelmének helytelen értelmezése volna.