Sir Eric Drummond, római angol követ és Delbos francia külügyminiszter nyilatkozata
Róma, január 3.
A sajtó érdeklődésének előterében az olasz-angol földközitengeri egyezmény áll. A lapok részletesen közlik a kormány részéről elhangzott nyilatkozatokat.
Sir Eric Drummond, római angol nagykövet, a következő nyilatkozatot tette:
- Áthat bennünket a tudat, hogy az egyezmény aláírásával nagy lépést tettünk az általános megbékélés útján. Olaszország és Nagybritannia között nincs többé nézeteltérés. Hisszük, hogy további hasonló egyezmények most már gyors egymásutánban következnek. Ezek az egyezmények az európai helyzet tisztázása szempontjából nagyértékűek. Az olasz-angol egyezmény nem irányul sem Franciaország, sem bármely más állam ellen.
Az angol nagykövet Ciano gróf olasz külügyminiszternek átadta Eden angol külügyminiszter üzenetét, hogy a földközitengeri egyezmény aláírását nagy megelégedéssel fogadja és reméli, hogy az egyezmény a béke és a nemzetközi biztonság érdekében folytatandó további együttműködés kezdetét jelenti.
Ciano gróf megköszönte az angol külügyminiszter üzenetét és kérte a nagykövetet, közölje Eden külügyminiszterrel, hogy a fasiszta kormány teljes mértékben osztja ezt a megelégedést és szándékot.
Delbos: „A francia kormány örül az egyezménynek!”
Párizs, január 3.
Delbos külügyminiszter nyilatkozott a római egyezményről:
- A francia kormány örül ennek az egyezménynek – mondotta. – A két európai nagyhatalom közeledése két olyan európai hatalom megegyezését jelenti, amelyekhez Franciaországot baráti hagyományok és szolidáris érdekek fűzik. Az egyezmény teljes rendet teremt a Földközi-tengeren s ezzel a béke fentartásának fontos tényezőjévé válik. A francia kormányt a londoni kormány állandóan tájékoztatta a tárgyalások állásáról, ezért Franciaország a helyzet teljes ismeretében csatlakozhatik azokhoz, akik Európaszerte rokonszenvüket nyilvánítják az angol-olasz egyezmény megkötése alkalmából.
A lapok legnagyobb része örömmel üdvözli az angol-olasz megállapodást.
A „Journal” szerint az új esztendő legbiztatóbb kezdetét jelenti az angol-olasz egyezmény aláírása.
Az „Excelsior” az angol-olasz egyezmény megkötésében az általános európai engesztelődés első biztató jelét látja.
A „Petit Parisien” szintén kiemeli, hogy az egyezmény hathatósan szolgálja az európai béke ügyét.
Az „Oeuvre” azt írja, hogy Franciaország is teljes mértékben meg lehet elégedve az angol-olasz megegyezéssel.