Sárvár, szeptember 13.
Szikrázó napsütésben, ötezer főnyi hallgatóság előtt tartotta beszámolóját vasárnap délelőtt Huszár Mihály kereszténypárti képviselő. Utána gróf Zichy János beszédét nagy lelkesedéssel fogadta a gyűlés közönsége.
- Készek vagyunk összefogni a keresztény politika jegyében, de csak az alkotmány alapján – kezdte Zichy. – Nem vagyunk hívei az egypártrendszernek, amely nem lehet egészséges. Az ilyen párt csak szolgapárt lehet, amely öncélúságra törekszik és a hatalom birtokosa akar lenni. Egyetlen párttal nem lehet kormányozni, szükség van a többi pártra is, mert csak így állhat helyre Magyarországon az a rend, amelyre olyan nagyon áhítozunk. Nem szabad erőszakkal összegyüjtött pénzzel és eszközökkel uralkodópártot csinálni!
Ezután Ernszt Sándor beszélt:
- Az ország miniszterelnöke beteg – mondotta – és mi egyénileg nagyon sajnáljuk őt, de nem akarjuk, hogy vele együtt esetleg az ország is megbetegedjék. Ha a miniszterelnök úr beteg, mondjon le! Ha nincs kilátás arra, hogy rövidesen egészséges lesz, azt gondolom nem történik semmi baj, - különösen az ország számára nem – ha esetleg más jön a helyére. Ha nagy érték a miniszterelnök úr, akkor az ország később is meg fogja találni benne a nagy értéket és amikor egészséges lesz, meglesz a mód arra, hogy újra hatalomra kerülhet, főként, ha az akkori helyzet úgy fog alakulni. Nekem kissé érthetetlen, hogy hat heti szabadságra ment és hogy ebből az alkalomból a Ház elnökének írt levelet a pártközi konferencia összehívása ügyében.
Várhatott volna a továbbítással hat hétig, amikor vissza érkezik, s akkor megtarthatták volna a pártközi konferenciát. Nem tudom megérteni azt sem, hogy levelét nem a helyetteséhez, hanem egy harmadik személyhez intézte. A választójoggal kapcsolatos véleményünket fentartjuk a pártközi konferencia számára. Tíz kormány bukott már meg a választójog miatt és mindenki tudja: egy nemzet sorsa függ attól, hogyan oldódik meg ez a nagy kérdés.
Szenved a magyar nemzet, mert politikusai gyakran félrevezetik: ígéreteket tesznek, amelyeket nem tudnak betartani. Az adott körülmények között változás lesz a politikában és a kormányban, mi azon leszünk, hogy Magyarország nemzeti és keresztény maradjon.
Rendkívül érdekes beszédét így fejezte be Ernszt:
- Vigyázzunk nagyon a közigazgatási túlkapásokra. A köztisztviselők ne a hatalmat szolgálják, hanem gondoljanak azokra, akik fizetik őket: ne pártot szolgáljanak, hanem a nemzetet! A tisztesség hozza magával, hogy mindenki független és önálló lehetséges Magyarországon és a tisztviselő a pártok fölött álljon. Nem felejtjük el azokat, akik nem így cselekednek, mert a politikában mindig változik a helyzet…. Ezt jegyezzék meg maguknak Magyarország köztisztviselői!
Ernszt nagy tapssal és éljenzéssel fogadott beszéde után Sigray Antal gróf beszélt arról, hogy a diktatúránál van magasabb etikai tartalmú államforma: az alkotmányos monarchia, amely Magyarország erős bástyája a kommunizmus elleni küzdelemnek, de még erősebb lesz, ha minden belső kérdésnek nyugvópontra juttatása után az átmenetileg megalkotott államforma helyébe az alkotmányos királyság fog állani. Reméli, hogy a magyar népnek a titkos választójog kivívása után joga lesz erről dönteni.