Anglia nagy jubiláris ünnepségre készül. A szigetvilág lakósai és hivatalos körei méltó fénnyel akarjak megünnepelni az angol kerámia atyamesterének. Josiah Wedgewoodnak kétszázadik születésnapját, le akarják róni az angol világ háláját a zseniális fazekasmesternek, aki Anglia egyik legvirágzóbb iparágát megteremtette.
Josiah Wedgewood 1781 július 12-én született nagyon szegény munkáscsalád sarjaként és hatvanöt éves korában halt meg a hatalmas etruriai gyártelepen, amelyet ő teremtett meg. Hosszú, küzdelmes, de sikerekben gazdag út volt ez.
Akis Jusiah apja igen korán húnyt el. Alig kilencesztendős volt még a fiúcska, amikor anyja a nagy nyomor miatt kivette az elemi iskolából és fazekasinasnak adta. A kis Josiah bámulatos ügyességet tanúsított a fazekasmesterségben. Tizenkét éves korában már „művezető” volt, húszéves korában pedig egész Anglia legügyesebb fazekasmestere hírében állott.
Huszonkét éves sem volt még, amikor Burlemben önállósította magát és megalapította első agyagipari gyárát. Határtalan energia, munkakedv tüzelte a fiatal fazekasmestert, akinek rengeteg ötlete volt és aki éjjel-nappal kísérletezett. Pár esztendei szorgalmas munka után fel is találta a finom fajánszot, ami nagy feltűnést keltett és új korszakot jelentett nemcsak Anglia, hanem egész Európa kerámiájában.
A világ legelső, halvány krémszínű, finom fajánsz edénykészletét Charlotte angol királynénak küldötte meg, aki annyira megörült a gyönyörű ajándéknak, hogy férjével „az angol király fazekasmesteré”-nek neveztette ki a fiatal Wedgewoodot. Most már nyílegyenes irányban haladt előre az egykori szegény kis inas karrierje. Rövidesen megalapította nagyszabású, új etruriai gyártelepét, mely szebbnél szebb kerámiai termékkel árasztotta el egész Európát.
Később még több találmányával lepi meg kortársait. Így 1782-ben egy pirometert (tűzmérő) talál fel. Wedgewoodból Európa legelső agyagosmester lett, aki új módszerrel, új stílussal fejlesztette nagyra az agyagosság ősi mesterségét. Igen boldog családi életet élt. Megalapította a Wedgewood-dinasztiát, amely ma is virágzik. Érdemes megemlíteni, hogy egyik leánya lett a felesége Charles Darwinnak, a világhírű angol természettudósnak.