London, március 28.
Husvétkor a Foreign Office és a Quai d’Orsay szakadatlan érintkezésben állottak egymással, hogy a Dunai terv londoni tárgyalását előkészitsék. a francia álláspont eddig az volt, hogy az öt dunai államnak kell megegyeznie egymással, mielőtt a nagyhatalmak a dunai terveket tárgyalás alá vennék. A római és a berlini kabinetek ezzel szemben azt az álláspontot képviselték, hogy a dunai államok és a nagyhatalmak képviselőinek együtt és egyidőben kell tárgyalniok és megállapodniok. viszont az angol kabinetek és főleg MacDonaldnak, aki külügyminiszterénél alaposabban ismeri, közvetlen tapasztalatból is a középeurópai problémákat, az volt az álláspontja, hogy reménytelen minden tárgyalás és minden kisérlet, ha a nagyhatalmak előzetesen egymás között meg ne egyeznek.
Ebben a helyzetben MacDonald döntő lépést tett azzal, hogy a nagyhatalmak külügyminisztereit meghivta húsvét utánra Londonba. Miután Tardieu a meghivást elfogadta, nem tehető föl, hogy akár Róma, akár Berlin a meghívást visszautasitsa. A londoni tanácskozáson dől el, hogy lehetséges-e egyáltalán a nagyhatalmak között ellentétet kikapcsolni a dunai kérdésben, vagy el kell-e halasztani a tárgyalásokat a lauseannei konferencia utáni időpontra. Ez a kérdés a dunai államok szempontjából azért érdemel különös figyelmet, mert a pénzügyi segitség rendkivül fontos és enélkül helyeztük május-juniusban tarthatatlnné válik.
A londoni konferencián ennek folytán számolni lehet azzal, hogy Anglia és Franciaország együtt és közösen igyekeznek rábirni Németországot és Olaszországot arra, hogy a dunai tervek ellen irányuló kifogásaikat elejtsék s a két nyugati nagyhatalom közös tervét a maguk részéről is elfogadják. A tervezet tartalmáról eddig még semmi sem került nyilvánosságra, csak annyi bizonyos, hogy a pénzügyi szanálás gondolata áll előtérben. Anglia és Franciaország ezt a segitséget határozott és pontosan körülirt föltételekhez kötik, amelyek révén egy későbbi időpontban a gazdasági összefogás terve megvalósitható lesz.
…de Franciaország állitólag meg akarja „torpedózni” a londoni konferenciát
Páris, március 28.
A hétfő esti lapok kommentárjaiból egyre világosabb, hogy a franciák meg akarják torpedózni a tervezett, londoni négy hatalom konferenciáját és minden igyekezetük odairányul, hogy csak az angol és francia miniszterelnök találkozása valósuljon meg. A lapok nagyrésze ugy állitja be a kérdést, hogy a négy miniszterelnök találkozása fizikai okokból nem történhet meg. Szerintük Brüning és Grandi nem utazhat jelenleg Londonba, mert a kancellárt az elnökválasztás akadályozza, Grandi pedig azért nem tudna elkészülni az utra, mert Radosz szigetén tartózkodik. Tardieuben viszont megvan a hajlandóság arra, hogy a hét végén két napot Londonban töltsön. Kérdés azonban – irják a lapok – hogy abban az esetben, ha az olasz külügyminiszter és a német kancellár mégis elutazik Londonba. Tardieu szakithat-e magának időt a londoni utra?
A francia sajtó a kivezetőutat abban látja, hogy a négy nagyhatalom megbizottai Genfben üljenek össze éspedig április 10-ike körül, közvetlenül az általános leszerelési konferencia ujból összeülésést megelőzően.
Grandi Londonba utazik
Róma, március 28.
Az olasz közvélemény csaknem egyöntetüen kedvezően fogadta az angol meghivás hirét. Hivatalosan közlik, hogy Grandi külügyminiszter eleget tesz MacDonald meghivásának és haladéktalanul elindul Londonba.