Az írásszakértő a törvénykezés és az orvosi tudomány szolgálatában 3.
A magyar írásvizsgáló és tudományos grafológusok közül kétségtelenül Fischof Gyula, a budapesti királyi törvényszék hivatalos írásszakértője érte el a legkiválóbb eredményeket. A bíróság rendszerint két esetben veszi igénybe az írásszakértőt mondja Fischof Gyula: az írások azonosításánál, illetve agnoszkálásánál és az okmányok eredeti tartalmának meghamisításánál.
Különösen üzleti könyvek meghamisításánál igen gyakori az az eset, amikor vegyi úton távolítanak el valamely szöveget. Egy nagy szerződési bűnperrel kapcsolatban fordult elő, hogy egy gyáros olyan megállapodást kötött egy vállalkozóval, hogy bizonyos feltételek mellett engedményt ad az árból. Az illető eleget is tett kötelezettségének s ekkor kérte a szerződésben kikötött engedményt.
Legnagyobb meglepetésére ekkorra már a szerződés szövegéből eltűnt az „engedmény” szó, amelyet vegyi eljárás útján távolítottak el. Az eset hozzám került. Ultraviolett-sugarak segítségével átvilágítottam a papírost.
Ugyanis az általában szokásos vegyi eljárással csak a papír felületéről lehet eltüntetni a tintanyomokat, tinta azonban beszívódik a papiros rostjai közé is és ezt eltüntetni nem lehet. Az ultraviolett-sugarak hatása alatt a papíros rostjaiba beszívódott tintanyomok eléggé tisztán láthatók lesznek. Ez a felvétel is perdöntő fontosságú volt, mert a gyáros azonkívül, hogy kénytelen volt megtéríteni a kereskedőnek a szerződésben kikötött engedményt, még súlyos büntetést is kapott.
Az írásszakértőnek végrendeleti ügyekkel kapcsolatban is sokszor kell véleményt mondani a bíróság előtt. Ilyenkor főleg grafológiai munkát végzünk, vagyis azt kell kideríteni, hogy az illető végrendelkező, amikor végrendeletét írta, szabad akaratában nem volt-e korlátozva.