Az arc: az élet tükre. A munkában, gondban, boldogságban, búban-bánatban eltöltött esztendők az emberi arcra jegyzik fel kicsiny, de mégis nagyon sokat mondó emlékeiket és a jó emberismerő ezeknek a redőknek, ráncoknak és barázdáknak a vonalaiból sok mindent ki tud olvasni.
Lloyd George volt angol miniszterelnök jelenleg 63 esztendős. Ifjúkori és mostani képe egyaránt mosolygós. A harmincéves fiatalember éppúgy hitt politikai céljai megvalósításában, mint ahogyan a fehérhajú, ráncosarcú Lloyd George még mindig hiszi, hogy életcéljait meg tudja valósítani.
A világ legnagyobb feltalálója: Edison. Huszonkét éves korabeli képe romantikus, nagy fantáziájú fiatalembert mutat. És a nyolcvanegy éves Edison még ma is az a romantikus, óriási fantáziájú feltaláló, aki nem ismer fáradtságot, nem ismer pihenést, megállást. Arcának barázdáit a gondok és töprengések szántották, amelyek az izzólámpát, a fonográfot, a mozigépet és a tökéletes telefont ajándékozták az emberiségnek.
A világ egyik leggazdagabb embere: a kilencvenéves Rockefeller, aki hatszázmillió dollár ura. Negyvenéves korában készült fiatalkori képe nyilt és bátor tekintetű férfit tár elénk, aki merészen spekulál, aki hazárdjátékot játszik, de akinek minden sikerül. Viszont az agg dollárfejedelem arcképe azt hirdeti, hogy nagyon sok gonddal jár a vagyon megszerzése…
Az aggastyán Rockefeller arcán oly sok mély barázdát szántott az élet, hogy ilyen keresztülkasul szántott arcot ritkán lehet látni szegényházak vénei között is. Hiába, a 90 esztendő 90 esztendő marad, még pénzfejedelmi körökben is.
Államfők, vezérpolitikusok, pénzkirályok….Nekik is csupa gond, csupa fejtörés az életük. Az élet éppen úgy bevési arcukra a maga barázdáit, mint az egyszerű kis emberek arcára. E tekintetben alig van különbség ember és ember között.