Róma, április 1.
Az olasz sajtó még mindig részeletesen foglalkozik Mussolininek a trianoni szerződés revíziójáról Rothermere lord előtt tett nyilatkozatával.
A „Corriere d’Italia” igy ir: Mussolini nyilt és becsületes megállapitásait Magyarországról a francia sajtó nagy lármával fogadja, pedig Mussolini mindössze annyit mondott, hogy Magyarországgal igazságtalanság történt, amit eliminálni kell. A szerződések épségben maradnak, csak a részleteket kell megvizsgálni, mert ha a részletek megvizsgálása szükséges és igazságos ez a békének egyetlen igazi megvédése. Ha egyik-másik nemzet vagy hatalmi csoport önzésében ezt be nem látja, akkor előállhat az a helyzet, hogy a szerződés egy elhibázott részlete előbb-utóbb veszedelembe hozhatja az egész békemüvet, amelyen annyi fáradsággal dolgoztak. Mussolini nyilatkozata éppen az igazi béke megteremtését szolgálja.
Sangiorgi a tekintélyes olasz publicista az fejtegeti, hogy a francia sajtó megint a szerződések megváltoztathatatlanságának elvével hozakodik elő, azonban elfelejti, hogy a trianoni szerződés nem azonos a versaillesi és a saintgermaini szerződéssel.
Egyáltalában nem áll, hogy a szerződés egyik részletének megváltoztatása általános revíziot vonna maga után. Ha így volna, akkor nem jöhetett volna létre a Bocarno és a Dave tervezet. Különbséget kell tenni a németek pretenziós követelései és a magyarok emberileg jogos kivánságai között.
Franciaországnak nem lehet érdeke a német-magyar blokk, azonban a kisántánt miatt nem tud szabadulni előitéleteitől. Eddig egyetlen felelős államférfi sem mert Trianon ügyében nyilatkozni egyedül Mussolini. Ne hivatkozzanak nekünk az olaszoknak a déltiroli németekre, mondván, hogy a trianoni határok megváltoztatása után a Brenner-határ megváltoztatása következik, hiszen kétszázezer német sem lakik olaszország területén, ezzel szemben az utódállamokban zárt tömegben hárommillió magyar van.
Magyarországtól a nemzetiségek miatt vették el természetes határait és ha ezeket a természetes határokat idegen nemzetiségü lakosságuk miatt nem lehet visszaadni, akkor közvetitö méltányos megoldást kell keresni, ami lehetővé tenné a zárt tömegben élő magyar népesség visszacsatolását. A jelenlegi határok sem néprajzi, sem pedig kereskedelmi határok és a határvonal megalkotásánál a békeszerződések alkotói nem számoltak az ország gazdasági szükségleteivel.
Mussolini világosan megmondta, hogy az európai békének nem érdeke, hogy Magyarországot továbbra is elnyomják. A politikában az előrelátás a legfontosabb és az a tény, hogy Olaszország tisztán lát egy reális helyzetet, egyáltalán nem fenyegetés, hanem éppen ellenkezőleg, az igazi béke szolgálása.