Az igazgyöngy szépsége és annak nagy értéke mindenkor izgatta az embereket és mindenkor kísérleteztek azzal, hogy lehetnek a gyöngytermelést fokozni, a gyöngykagylókat mesterségesen szaporítani vagy éppen emberi beavatkozással gyöngyképzésre serkenteni.
Egyes tengermenti államokban a gyöngyhalászat és gyöngykagylótenyésztés hatalmas iparrá fejlődött és az egyes vállalatokban nagy világcégek óriást pénzösszeggel vannak érdekelve. A különböző államok kormányai is szívükön viselik ezen vállalatok sorsát, nem csekély mértékben szubvencionálják őket s törvényileg szabályozzák a halászat jogát és idejét, azonkívül parancsolólag írják elő a óvóintézkedéseket, melyek a gyöngykagylókat számos ellenségüktől megvédeni vannak hivatva. Ez az iparág ma már sok embernek adja meg a mindennapi kenyeret.
A gyöngykagylótenyésztés, illetve a gyöngytermelés fokozására általában háromféle módszert alkalmaznak. Első módszer: a lehetőségekhez képest szaporítani a gyöngykagylók számát, azoknak a lehető legkedvezőbb tenyésztési körülmények közé helyezni, ellenségeiktől, a ragadozó halaktól, polipoktól stb. amennyire lehet, megvédeni, szóval a gyöngykagylók számát ilyen módon növelni.
A második módszer már inkább közvetlenül a gyöngytermelésre irányul és azokat a módokat igyekezett felkutatni, hogyan lehet mesterségesen előidézni a fertőzést, amely fertőzés eredménye aztán az igazgyöngy lesz.
A legújabb és legzseniálisabb mód azonban a Japánban felfedezett azon eljárás, amelylyel mesterséges emberi beavatkozás révén tudunk gyöngyöt termelni úgyszólván minden egyes gyöngykagylóban.