Schandl Károly dr. földmívelésügyi államtitkár legutóbb rendkívül érdekes előadást tartott a fővárosban, az Országos Széchenyi Szövetségben. A nagyértékű előadásból a következő részleteket közöljük.
– A mezőgazdasági termelésben világverseny dúl s Magyarországon mindenkinek érdeke, hogy közelről lássa ezt a harcot. A nagy termelés idézte elő a háború után a nagy versenyt. Igaz ugyan, hogy Anglia gabonatermelése azóta csökkent és Oroszország is kikapcsolódott az export szempontjából számításba jöhető államok sorából. De csak egy időre. A kommunista gazdálkodási rendszer csődöt mondott, a szovjet engedményeket tett és rövidesen eljön az idő, amikor Oroszország is nagy mennyiségben dobja piacra a gabonáját.
Kanada, az Egyesült Államok, India és Ausztrália megnövekedett gabonatermelése azonban máris óriási versenyt támaszt. A háború után azok az államok, amelyek bevitelre szorulnak, arra törekszenek, hogy magukat el tudják látni gabonával. Most, amikor a békét hangoztatják, készülnek a háborúra.
– A kérdés, hogy milyen eszközöket kell igénybevenni, hogy a világversenyben sikerrel vehessünk részt. A vámpolitikát a gabonaexport érdekei szerint kell űzni. Területnyerések révén nagyobbítani kell a búzatermő talajt. Patakok és mocsarak lecsapolásával még nagykiterjedésű vidékeket lehet biztosítani a termelésre. Pestmegyében néhány patak szabályozásával pl. több ezer holdat nyerhetünk. A belterjesebb talajmívelés nemcsak mennyiségbeli, hanem minőségbeli javítást is jelent.
A traktor bevezetése érdekében már sikerrel folyik a munka.
A talajjavítás a műtrágya használatának népszerűsítésével érhető el. Nemesített vetőmag akcióval növelni lehet a búza sikértartalmát és minőségét. A gazdasági szakismeretek terjesztése biztosítja, hogy az apró gazdaságok is ésszerűen gazdálkodnak. Jellemző, hogy Olaszországban ma tízszerannyi gazdasági szakiskola van, mint volt a háború előtt.
Fontos az olcsó termelés, de jelenleg a hitel drágasága miatt nehéz ezt a kérdést megoldani. A szövetkezésben van az erő, a szövetkezetekkel elérheti a gárda, hogy függetleníti magát. Nagyon fontos az értékesítés. Meg kell szervezni a szövetkezeti gabonaértékesítést, hogy a kisgazdák árúját egytömegben lehessen piacra dobni. Kifelé a szövetkezeteknek és a magánkereskedelemnek egy úton kell haladni.
– Magyarország iparának, kereskedelmének is fel kell vonulni és mozgósítani kell minden anyagi erőt s akkor az elveszett világháború után a gazdasági világháborúban a magyar föld győzelmes lesz, – e szavakkal fejezte be előadását az államtitkár.