Milyen kozmetikai szereket használt Szemző Gyula volt főispán, mikor barátságos lakomára invitálta Klassohn Frigyest
Szemző Gyula nyugalmazott főispánnak egy cigarettacsempészési ügyből kifolyólag kinos összeütközése támadt Klassohn Frigyes volt vámőrtiszttel. A büntetőtörvényszék, mint jövedéki biróság még tavaly foglalkozott ezzel a csempészési üggyel és marasztaló ítéletet hozott ugy Klassohn Frigyes, mint Szemző Gyula ellen, akit közel 60 millió korona pénzbirság fizetésére kötelezett.
Amikor a jövedéki biróság ezt az ítéletet meghozta, még aznap este kinos jelenet játszódott le Szemző Gyula Ráday-utcai lakásán, amelynek szenvedő hőse Klassohn Frigyes volt. A rendőrkapitányság előtt megtett följelentésben Klassohn igy adta elő az esetet:
Szemző Gyula főispán a törvényszéki tárgyalás után megkért arra, hogy az ügy elsimitása céljából keressem föl a lakásán egy barátságos beszélgetésre. Én gyanutlanul fölmentem Szemző lakására, ahol csakugyan békésen és barátságosan diskuráltunk egy darabig. Egyszer csak bejött a szobába ifju Szemző Gyula, a főispán fia és Szemző Adorján, a főispán testvéröccse. A következő pillanatban az erős, atlétatermetü Szemző Gyula főispán egy hirtelen fogással lefogta mind a két kezemet és arra utasitotta a fiát, majd az öccsét is, hogy lábaimat kötözzék meg. A szintén nagy fizikai erővel rendelkező ifju Szemző a kéznél levő szijakkal összekötözte lábaimat, majd a kezeimet is.
E tehetetlen állapotomban aztán együttesen a földre fektettek és a fiókból elővették az oda előre elkészitett nagy dobozt. Ebből a dobozból fakanalakkal kiszedtek valami trágyafélét és azzal bekenték a szájamat, orromat és az egész arcomat. Igy hagytak kinlódni mindaddig, amig látták, hogy birom a szenvedést. Aztán megszabaditottak a kötelékektől, leoldozták rólam a szijakat s bevittek a fürdőszobába, ahol lemostam magamról az undoritó szennyet. Aztán kidobtak a lakásból.
E följelentés nyomán megindult a bünvádi eljárás Szemző Gyula nyugalmazott főispán, ifju Szemző Gyula és Szemző Adorján magánzó ellen. Az ügyészség mind a három ellen vádat emelt sanyargatással elkövetett személyes szabadság megsértése cimén. A budapesti büntetőtörvényszék még a nyári szünet alatt foglalkozott ezzel a bünpörrel zárt tárgyaláson. A bizonyitási eljárás befejezése után mind a három vádlottat bünösnek mondotta ki az első biróság és Szemző Gyulát háromhónapi, ifju Szemző Gyulát kéthónapi és Szemző Adorjánt egyhónapi fogházbüntetésre itélte.
A vádlottak és a védők föllebbezést jelentettek be az ítélet ellen, ugy, hogy az ügy a budapesti királyi itélőtábla elé került föllebbviteli főtárgyalásra Dr. Harmath Jenő kuriai biró elnöklésével most már nyilvánosan folyt le ennek az ügynek a tábla előtti tárgyalása, ahol az iratok ismertetése után dr. Lázár József főügyész szólalt föl és az ítélet helybenhagyását inditványozta. A vádlottak védői ezzel szemben azt fejtegették, hogy az elsőbiróság marasztaló itélete sérelmes és téves, mert Klassohn Frigyes sértett följelentésének adatai egyáltalán nem nyertek beigazolást. Az elsőbiróság előtt nem volt semmi más bizonyiték, csak a sértettként szereplő Klassohn egyedülálló, de irásban is visszavont vallomása.
Ez pedig önmagában nem elegendő a marasztaló ítélet meghozatalára. Utaltak egyébként a védők arra is, hogy Klassohnt a bosszu vezette, mert Szemző beszüntette anyagi támogatásait. Egyébként – mondták a védők – Klassohn nem nagyon szavahihető ember, ez megállapitható a fegyelmi irataiból, mert hiszen különböző fegyelmi vétségek miatt bocsátották el vámtiszti állásából. Egész sereg egyéb bizonyitékot jelöltek meg a védők annak a körülménynek az igazolására, hogy Klassohn ezt a följelentést különben is csak azért tette meg, hogy ennek révén pénzt csikarjon ki.
A királyi itélőtábla hosszabb tanácskozás után a védelem álláspontjára helyezkedett az első biróság marasztaló itéletét föloldotta és elrendelte mindazoknak a bizonyitékoknak a beszerzését, amelyekre a védelem hivatkozott. Tanukat hallgatnak ki, iratokat szereznek be és ezeknek megtörténte után uj tárgyalást tüznek ki az itélőtáblán.