A szombati tőzsdén kirobbant hirtelen árfolyamugrások a vasárnapi magánforgalomban sem estek vissza. Erősen keresték a Hitelbank gépipari koncernjébe tartozó vállalatok részvényeit s ezen kivül a szén- és téglaiparokat, a Novát és a Leszámitoló Bankot, amely a Ganz egy nagy pakettjének birtokosa.
A Talbot-féle tervekhez közelálló vállalatok részvényeinek ez a kiugrása természetes és esedékes volt abban a percben, amelyben a centrálé megvalósulása valószinünek mutatkozik s a miniszterelnök és a pénzügyminiszter parlamenti beszédei után arra kellett következtetnünk, hogy csupán technikai természetü nehézségek azok, amelyek a terv megvalósulásának utját állják.
Nagy tőkeimportnak, nagy beruházásoknak tapasztalat szerint megtermékenyitő hatásuk van, ha egyébre nem is, a tőzsde fantáziájára: a ma már világosan kibontakozó és oly régen várt tavaszi épitési konjunktura mozgalmas tőzsdéket igér a közel jövőre is.
Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a tőzsde jóval hamarabb számitolja le a mutatkozó nyereségek lehetőségeit s igy a tőzsdén kivül álló nagyközönségnek óvakodnia kell attól, hogy akkor álljon be a papirvásárlók sorába, amikor a tőzsde már realizálja elért hasznát.
Nem valószinü ugyanis, különösen ha számbavesszük a nagy magyar ipari vállalatok hatalmi viszonyait, hogy a remélt nagy nyereségeket az osztalék erős emelésére fogják forditani, sokkal valószinübb, hogy az inflációs és háborus évek alatt erősen megapadt nyilt és titkos liquid tartalékokba fog torkollani az a nyereségtöbblet, amelyet a megjavult konjunktura az idei üzletévben eredményezni fog.