Nyiregyháza, november 29.
Rakovszky Iván belügyminiszter vasárnap tartotta beszámolóját Nyiregyházán. Kiséretében ideérkeztek Pesthy Pál igazságügyminiszter, gróf Teleki Pál és több nemzetgyülési képviselő, Rakovszky Iván nagy beszédben vázolta a kormány munkaprogramját belpolitikai téren.
- A kormányzat teendői – mondotta – három pontban foglalhatók össze. A legelső föladata volt a belső rend helyreállitása, amelyet nyomon követett az államháztartás egyensulyának helyreállitása. Mindkét föladat már nagyjából sikeresen befejezést nyert. Most a harmadik föladatot kell a kormánynak megoldania, az egyének boldogulásának előmozditására kell törekednie. Ezt a célt szolgálja a mezőgazdasági hitel és munkaalkalomról való gondoskodás az ipar és kereskedelem számára. Rövidesen érezhetővé fog válni a kormány beruházási programjának kedvező hatása. Ugyancsak főgondja a kormánynak a tisztviselők helyzetének javitása. Elsősorban a tényleges tisztviselők, de azután a nyugdijasok, az özvegyek és árvák sorsán kiván a kormány hathatósan segiteni.
A belpolitikai helyzetről szólva, kifejtette a belügyminiszter, hogy a kormány csupán a forradalmak után elkövetett bünöknek akart véget vetni, de nem vállalkozott egyuttal a nemzeti föllángolás megszüntetésére. Nem lehet szabad kezet engedni a nemzetközi aspirációknak, amint nem lehet megengedni sem jobb-, sem baloldali kilengéseket.
Foglalkozott ezután a belügyminiszter az oktoberizmussal, amelyről megállapitotta, hogy az nem szabadságot, hanem elnyomást jelent minden téren és a kormányzat nem hajlandó szalónképessé tenni.
Majd a demokráciáról beszélt és kifejtette, hogy a demokratikus pártok között nincs összhang, mert a demokratizmust különféleképpen értelmezik. Egyoldalu politika nem lehet demokrata. Az igaz demokratikus politika a társadalom minden osztályának érdekét kell hogy szolgálja. Beszédét azzal fejeztbe be, hogy a kormányzat végső célja a háboru előtti állapotoknak minden téren való visszaállitása.
Ezután Pesthy Pál igazságügyminiszter szólalt föl, aki az osztályok és felekezetek közötti egyetértés szükségességét hangsulyozta. A mi országunkban – mondotta -, amely agrárország, csak a többtermelés problémájának megoldása biztosithatja a társadalmi osztályok létérdekeit.
Gróf Teleki Pál, mint a politikai élettől távolálló vendég, külföldi tapasztalatairól számolt be. Gróf Bethlen István egyéniségét a külföld is tiszteli és nagyrabecsüli. Az állandó kormányzás a külföld szemében politikai érettségünk garanciáját jelenti. A kisántánt egyetlen létalapja, hogy mi vagyunk
Amig ez a helyzet fönnáll, addig Európában megnyugvásról nem lehet szó.
A gyülés után a Korona-szállodában bankett volt, amelyen Rakovszky Iván belügyminiszter a város polgáraira, Pesthy Pál igazságügyminiszter pedig a választóközönségre üritette poharát.