A zsombékosok növényzete rendszerint igen érdekes. Zsombék csak állandó lápban van s ahol zsombék van, ott más érdekes növények is élnek. A zsombékok közti vízben érdekes vizi növények, a zsombékok oldalain pedig lápi növények élnek.
A zsombék hazánk s különösen az Alföld speciális formációihoz tartozik, mert bár a zsombéksás külföldön is elterjedt, oly jellegzetes és oly nagy kiterjedésű zsombék-állományokat, mint nálunk, másutt nem alkot. Alföldünk vizeinek lecsapolásával zsombékosaink java része pusztulóban van, néhány szép kifejlődése azonban máig érintetlenül maradt.
Hazánk egyik legszebb s ma is pompázó zsombékos lápjának a húsevő Aldrovandá-val kapcsolatban már említett Baláta-tónak méteres zsombékjai vannak. Mennél beljebb hatolunk a láp belsejébe, annál mélyebb lesz a viz s annál magasabbak a zsombékok. A zsombékost kívülről nézve azt tapasztaljuk, hogy a zsombékok „haja", tehát élő része mindegv vízszintes síkban van.
A tó partjának széles, zsombékos övén belül szabad víztükör van, amit kívülről sehonnan sem látni. Ha rászánjuk a nem csekélynek mondható fáradságot s a zsombékokon beljebb hatolunk, érdekes növényekre bukkanunk.
A zsombékok oldalán és közöttük a pompás kék virágú tárnics (Gentiana pneumonanthe), a tőzegeper (Comarum palustre). a tőzegharaszt (Nephrodium thelypteris) és mások, a zsombékok közti vízben a vizi Ricciá-k a felemás-levelűségéről nevezetes hinár, a Potamogeton gramineus,a tavirózsa (Castalia alba) termetű alakja, a sziveslevelű hídőr (Caldesia parnassifolia), a pici békabuzogón (Sparganiam minimum) örvendeztet meg.Még beljebb haladva, a zsombékos véget ér, s szabad víztükör terül el, amelyben a tavirózsa teljesen kifejlett alakja és hínárok élnek.
A zsombékos képéhez szorosan hozzátartozik az élénk állatvilág, a vizi szárnyasok nagy tömege, a Balátában ezenkívül a teknősbéka is. Érdekes volna, ha a Baláta-tó bizonyára gazdag állatvilágát is ismernők, miért is azt a zoológuso figyelmébe ajánlom.
Dr. Boros Ádám