A m. kir. gazdasági téli iskolák szervezetének ismertetése
Olvasóink a közelmultban sűrűn érdeklődtek a gazdasági téli iskolák szervezete felől. Midőn alább ezeknek ismertetését adjuk, egyrészt az ő kérdésükre adunk feleletet, másrészt ezúton is fel akarjuk hívni gazdaközönségünk figyelmét ezekre az életrevaló, minden tekintetben a kisgazdaifjak életviszonyaihoz alkalmazott szakoktatási intézményekre.
A gazdasági téli iskola gazdasági szakiskola és egyben továbbképző iskola is, melyben a gazda-ifjak két téli féléven át alapos elméleti képzést nyernek mindazon ismeretekben, melyekre egy kis- vagy középbirtok okszerű vezetésénél szükség van s ezen elméleti képzést az otthonukban töltendő két nyári félévi gyakorlatban az iskola tanszemélyzetének vezetése mellett kiegészítik.
Az iskola tartama a beiratkozástól a végbizonyítvány elnyeréséig 2 év.
Azonban a család az ifjú gazda 2 évi állandó távolléte folytán egyrészt a legfontosabb és legsürgősebb gazdasági munkáknál ép egyik legmegbízhatóbb munkaerejét nélkülözné, másrészt pedig az ifjú gazda könnyen elszokhatna az otthontól és az otthoni munkától.
Hogy e káros következményektől a szülők és a tanuló megkíméltessenek s a taníttatás is olcsóbb legyen: a tulajdonképeni elméleti oktatás csakis két téli félévére osztatik be s a tanuló csakis ezen időt (október 1-től április 1-ig, mely időszak a vidék gazdasági viszonyainak megfelelőleg módosít ható is) tölti az iskolában, míg a többit otthon a szülei gazdaságában a rendes munkával tölti el.
Az iskolában való tartózkodás és oktatás tehát oly időszakra esik, mikor kevés otthon a gazdasági munka s az ifjak elvonatnak a rájuk nézve káros szórakozásoktól, mint a korcsmázás, kártyázás stb. és tétlenség, munkátlanság helyett hasznosan művelődnek.
E szerint az iskola két osztályból áll: az alsó osztályból (első évesek) és felső osztályból (másodévesek). A tanuló az iskola alsó osztályában elméleti oktatásban részesül: október 1-től április 1-ig, mely után a gazdasági munkák elvégzésére szülei gazdaságába hazatér és ősszel: október 1-én ismét bevonul az iskolába elméleti oktatásra s a felső osztályban április 1-ig elvégzi a második évi tananyagot.
Minden téli félév végén a tanuló vizsgát tesz s midőn az alsó osztályt végző tanuló ősszel a felső osztályba visszatér: az általa otthon vezetett munkanaplóval és jegyzeteivel beszámol az otthoni gazdasági s más tapasztalatairól és munkáiról és bemutatja otthoni állatállományukról szerkesztett törzskönyvét.
Kívánatos tehát, hogy elsősorban oly gazda-ifjak jöjjenek ezen iskolába, kik nem a bizonyítványért, hanem az életre akarnak tanulni, kik büszkék lesznek otthonukra, azt nem hagyják el, sőt oda visszatérve, még erélyesebben akarnak dolgozni.
Az iskola tanterve a következő:
Tantárgyak Alsó osztály Felső osztály
elméleti gyakorlati elméleti gyakorlati
Talajmívelés és növény
termelés 5 1 5 1
Állattenyésztés 5 2 5 2
Üzem- és becsléstan – – 2 –
Kertészet, szőlőmívelés 2 1 2 1
Magyar nyelvtan 3 – 3 –
Mennyiségtan 4 – 3 –
Földrajz 1 – 1 –
Természettan 1 – 1 –
Történelem,
alkotmánytan 1 – – –
Méhészet, selymészet – – 1 –
Háziipar – 4 – 4
Számvitel 1 – – –
Önképző gazdakör 1 – 1 –
Nemzetvédelmi
előkészítés – 2 – 2
Összesen 24 10 24 10
Elméleti és gyakorlati
órák száma összesen heti 34 34
Felvételi feltétetek:
1. Kifogástalan előélet. 2 Bizonyítása annak, hogy saját, illetve szülei gazdaságában fog az intézet elvégzése közben és után is maradni. 3. Elemi iskolai képzettség. 4 17-21 éves életkor. (Kivételesen fiatalabb vagy idősebb is felvehető.) 5. Egészséges testalkat.
Ilyen téli gazdasági iskola van: Szekszárdon, Hajdudorogon, Nagykőrösön, Kecskeméten, Székesfehérváron és Csökölön (Somogym.).
Jelentkezni lehet a m. kir. gazdasági tanárnál, ki a felsorolt helységekben székel.
Internátus még seholse nyilt meg, azért minden növendék maga gondoskodik élelmezéséről és szállásáról.