„Önként válunk az utódállamok gyarmatává.”
A Kereskedő és Iparos Ujság külkereskedelmi ankétja kapcsán Szurday Róbert, Kende Tódor, Kohner Adolf báró, Bacher Emil és Holzer Sándor figyelemreméltó nyilatkozatai után az alábbiakban soron kivül közöljük Guttmann Emil, a Textilkikészitők Egyesülete ügyvezető-elnökének nyilatkozatát, melynek különös időszerüséget biztosit a forgalmi adó rendszernek reformja tekintetében küszöbön álló döntő fordulat.
Guttmann Emil munkatársunknak a következőket mondotta:
– Textilszakmánkban a produkció a forgalmi adó mai rendszere miatt teljesen megbénult és a szomszédos államokkal való csereforgalom nem képzelhető el az áruk burkolt és nyilt forgalmi adó terheléseivel.
– Dacára annak, hogy a tranzitforgalomban a forgalmi adómentesség biztositva van, hazai termelésünk a forgalmi adók miatt teljesen versenyképtelen.
– Ilyen körülmények között tranzitforgalom nem fog létesülni, mert az iparra és kereskedelemre háruló közterhek a tranzitforgalomban szükségelt forgalmi tőkéket kivonták és a mai rendszer fenmaradása esetén ismételten ki fogják vonni.
– A magyar iparos és kereskedő ezen sulyos tehertételeket bármilyen kedvező kereskedelmi szerződések mellett nem birja. A forgalmi adó mai rendszerében igazságtalan, mert egyes cikkeket, amelyek sajátosságuknál fogva sok kézen mennek keresztül, annyira sujtanak, hogy Ausztriával, vagy Csehországgal szemben 30-40%-kal drágábban állithatók elő.
– Ilyen körülmények között iparunk és kereskedelmünk teljesen szünőben van és önként válunk ismételten az utódállamok Ausztria, illetve Csehország gyarmatává.
– A forgalmi adó békében nem volt és mivel minden erőnkkel azon kell lennünk, hogy a békebeli normális állapotokat hozzuk vissza, a forgalmi adót, mint háborus intézményt meg kell szüntetni és azt amennyiben erre feltétlenül szükség van, a vámnál akár nyilt, akár burkolt formában kell beszedni.
Remélhető, hogy Guttmann Emil nyilatkozatának érdekes és figyelemreméltó szempontjait a pénzügyi kormány kellő mérlegelés tárgyává fogja tenni, mielőtt a forgalmi adó reformja tárgyában a döntő szót kimondja.