Hadjárat a sáskák ellen 2.
A védekezés abban áll. hogy a sáskákat és a füvet arzénvegyülettel lefecskendezik és ügyelnek arra, hogy a pusztító állatok máshova ne szállhassanak mint a mérgezett területre. Három napig is eltart, mig egy rajt ily-módon elpusztítanak, de kellő kezelés mellett a módszer mindig beválik. Volt rá eset, hogy egy kerületben 10—20 és esetleg 30 ezer rajt semmisítettek meg.
A rajok nagysága nagyon különböző és összefüggésben van a sáska életfolyásával. Születésekor ez a kártékony rovar halványszínű és hasonlít a légyhez különböző átalakulásokon megy keresztül, melynek folytán mindig nagyobb és sárgább lesz. ötszöri átalakulás után — mely hét hetet vesz igénybe — előbújnak szárnyai és már repül.
Ebben a stádiumában, mely öt hónapig tart, a nőstény tizenkétszer rak mindenkor 50—60 tojást a földbe, melyből a nap és nedvesség hatása alatt hamarosan kikelnek a szárnyatlan sáskák. Az eső erejétől függ, hogy több vagy kevesebb sáska kel ki és nagyobb lesz-e a raj. Volt már olyan- raj is. melynek hossza 7—16 mértföld és sűrűsége 20—30 mértföld volt. Megtörténik, hogy a raj átvonulása napokat vesz igénybe.
Akadály nem létezik számukra, csak a csipkedő madár vagy egy lebegő vörös zászló készteti kerülő megtételére. Falakon föl, keresztül a háztetőn, kéményeken vezet az útjuk mindig kelet irányában és a hol sáskajárás dőlt viruló zöld rét vagy mező volt, utána letarolt pusztaság marad.
A délafrikai Uniónak a tavalyi sáskahadjárat több százezer font sterlingbe került Élet-halál harc volt ez. Sokat tettek és fáradtak, de mégsem akadályozhatták meg, hogy sok raj elkerülte a pusztulást szárnyatlan korában és megérte a tojásrakás idejét. Tavasszal újból kezdődik a szaporodás, ha csak a természet nem segíti az embereket nehéz munkájukban.