A fogápolásnál találkozik a legtökéletesebben az egészség ápolása a szépség ápolásával. A fehér, ép fogsor nemcsak az arc dísze, hanem az egészség fenntartásának fontos tényezője is. Az ordas fogak által okozott sok szenvedés kétségkivül nyomot hagy az arc üdeségén is, de az egész idegrendszert sem kiméli meg. A rossz fogak okozta hiányos rágás igen gyakran vezet végzetes gyomorbajra.
A fog legveszélyesebb mérge a sav, akár a sósav, borkősav, tejsav, citrom vagy ecet legyen is a neve. Ezrét kerüljük az erősen savanyu ételek gyakori fogyasztását és méginkább a fogaknak savtartalmu szerekkel való tisztitását. Ezzel azonban még nem tettünk eleget, mert magukon a fogakon is keletkeznek savak, a fogakon illetőleg azok között és azok esetleges sérüléseiben tapadt ételmaradékok megsavanyodása folytán. Kihuzott ép fogon egészen normális odvasodás idézhető elő ugy, hogy nyállal kevert kenyérpépet kenünk reá, azt naponként megujitjuk és néhány hétig testhőmérséken tartjuk.
A jó fogápolószertől tehát meg kell kivánnunk, hogy az enyhén lugos legyen, a savakat jól közönbösítse, az ételmaradékok megsavanyodását megakadályozza (hatásos fertőtlenítéssel) és ne tartalmazzon éles és kemény részecskéket (horzsakőport, mely sok fogkrém és fogpor alkatrésze). Ezeknek a követelményeknek legtökéletesebben a ntáriumperborátos fogpor felel meg.
A nátriumperborát oldata enyhén lugos hatásu, sok savat képes közönbösíteni és még azután is enyhén lugos marad. Megnedvesítve oxigént fejleszt. Nyállal érintkezve az oxigénfejlődés gyorsabb, de leggyorsabban savval érintkezve.
A fejlődésben lévő (kémiai nyelven: nascens) oxigén erélyes fertőtlenítő és fehérítő szer (a nátriumperborátot finom csipkék fehérítésére használják éppen ugy, mint közönséges vászonfélékhez az olcsóbb, de maró klórmeszet. Minthogy az oxigénfejlődést savak gyorsítják, a fertőtlenítés ott lesz legerélyesebb, ahol a legnagyobb szükség van rá, ahol ugyanis a megtapadt ételmaradékok savanyodásnak indultak.
A nátriumperborátos fogpor, bár ezen rendkivüli előnyei folytán a legkiválóbb orvostanárok ajánlották, nehézkes használata miatt nem terjedhetett el. Ugyanis csak teljesen szárazon tartható el. Tehát pép nem készíthető belőle, sőt poralakban sem használható a közönséges dobozokban, mert az ismételten bemártott nedves fogkefétől megnedvesedve felbomlik.
E rovat irójának sikerült olyan tubusszerü adagolódobozt szerkeszteni, melyben a fogkefétől való megnedvesedés ki van zárva és mely egy kézmozdulatra a fogkefét beteriti az egy alkalommal szüksége mennyiségű szerrel. Ezen adagolódoboz használata kényelmesebb is a közönséges doboz vagy tubus használatánál és ára sem magasabb ugy, hogy az ismertetett fogápolószer, mely Nascen néven van forgalomban, ily adagolódobozban nem drágább a közönséges fogkrémeknél.
Az adagolódobozban lévő port házilag is előállíthatjuk és az üres dobozokat ujra tölthetjük. 15 deka legfinomabb ejtett (vegyileg előállított, nem őrölt!) krétaporhoz jó elkeverünk 3 gramm benzoe tinkturát, 2 gramm ánizsolajat és 1 gramm szegfűolajat, azután 2 deka szénsavas magnéziát és 1 deka igen finom porrá tört nátriumperborátot. Végül az egészet átszitáljuk.
Adagolódoboz hijján az igy készült port kanállal kell a fogkefére tenni vagy minden alkalommal egy keveset lapos edénybe téve a fogkefét abba mártani és a maradékot kiönteni. A Nascen-fogápoló nemcsak a fogak odvasodásának megakadályozására, hanem kisebesedett foghus ápolására is kiválóan alkalmas és a fogakat feltünően szépen fehériti.