Korszakot alkotó reformot létesített az Olasz-Magyar Bank és remélhető, hogy ennek a révén Magyarországon ismét föléled a „betét”, amivel az emberek – tekintve a nevetségesen csekély kamatot, főleg pedig a valutáris viszonyokat – bizony-bizony felhagytak. A bank ugyanis pénztárjegyek ellenében búza-értékre szóló betéteket fogad el.
Az új intézményt megmagyarázandó, abból indulunk ki, hogy ma egy métermázsa búza ára 20.000 korona. Ha tehát valaki 200.000 koronát kíván „betenni”, ez annyit jelent, hogy az illető tíz métermázsa búzabetétet képes elhelyezni. Irányadóul vétetik a „Tisza-vidéki” 76 kg. súlyú búzának budapesti jegyzése. A betétet 6 hónapra, de legfeljebb egy évre lehet elhelyezni. Ha valaki április 15-én kiván ilyen búzabetétet 6 hónapra elhelyezni, október 15-én lejáró pénztárjegyet kap.
A búzabetétek után a bank ez idő szerint a következő évi kamatokat téríti meg: 4 1/2 %-ot, ha a betét 6 hónapra, 5%-ot, ha nyolc és 6%-ot, ha 12 hónapra helyeztetik el. A betéti kamat is búzaértékben számíttatik, vagyis egy év elteltével kamatok címén 6 kg. búzának pénzértéke jár egy métermázsa után. A pénztárjegy beváltási árát úgy határozza meg a bank, hogy a lejáratot megelőző hónap első és 15. napja, illetve 16. és 30. napja között jegyzett átlagár az irányadó.
A pénztárjegy nem szól meghatározott névre, hanem bemutatóra, vagyis a pénztárjegy birtokosa nem tartozik semmiféle személyi igazolással, aminek az az előnye van, hogy a pénztárjegy az ellenérték kifizetése mellett bárkinek rövid úton eladható. A búzabetét legkisebb összege 5 métermázsa búza, ami a mai árfolyamok szerint kb. 100.000 koronának felel meg.
Ezekből a betétekből a bank búzahitelt nyújt a mezőgazdáknak, földbirtokosoknak, haszonbérlőknek és szőlőbirtokosoknak. A hitelt csakis kitünően gazdálkodó és teljesen rendezett anyagi viszonyok között élő mezőgazdák vehetik igénybe. A hitel összege 20, 100 vagy 2000 métermázsa búza stb. Az így megállapított búzahitel összege koronában fizettetik ki, tehát annyi korona folyósíttatik, amennyi a hitelként engedélyezett búza pénzbeli árának megfelel.
A betevők pénzeik ilyetén elhelyezés mellett biztosítják tőkéjük és a kamat értékállandóságát, viszont a hitelélvezők, amennyiben a nyert hitelt gazdasági befektetésekre és kiadásokra fordítják, gazdaságuk jövedelméből kockázat nélkül teljesíthetik az értékállandó hitel visszafizetését.
A Magyar-Olasz Bank R.-T. (Budapest, V., Nádor-utca 16.) érdeklődőknek részletes felvilágosítással szolgál és máris megállapítható, hogy se szeri, se száma az érdeklődőknek, akik a pénzintézetet e forradalmian újszerű üzletág dolgában felkeresik. A tőke ilyen elhelyezésénél biztosítva látják pénzük vásárló kapacitásának megóvását. A középosztály pedig az „őszi beszerzésről” gondoskodik ilyen pénztárjegyek váltásával.