Zichy-kiállítás a Nemzeti Szalonban

A 75 éves nagy művész itthon levő képeiből rendezett kiállítást február 2-ikától fogva tekintheti meg a közönség a Nemzeti Szalonban. Előtte való napra a sajtó képviselőit hívták meg. Wlassics közoktatásügyi miniszter is megtekintheti a kiállítást, a kinek látogatásától sokat várnak, mert mély óhajtás, hogy a szépművészetek múzeumában Zichy Mihály méltón legyen képviselve.

A kiállítás érdekében Ernszt Lajos, a Nemzeti Szalon igazgatója leutazott Somogy megyébe, Zala községbe is, Zichy Mihály szülőhelyére, hol a művész legutóbbi itthon léte alatt műtermet épített az ősi kuria mellé. Az ott levő képeket is fölhozták a kiállításra.

Az ősrégi Zichy-családnak ez a nemesi ága férfi ágon kihalt. A művész bátyja, Zichy Antal, a jeles író, gyermektelenűl hunyta le szemét. A mester egyetlen fia, Miklós, tavaly virágzó korában halt meg itthon. Három leánya közül kettő férjhez ment; az egyik (Zsófia) Feledi Tivadarhoz, a nem rég elhunyt festőművészhez, a másik (Olga) Tomkaházi Tomka Jenőhöz, a magyar földhitelintézet ügyészéhez.

A család tagjai és Farnady József ügyvéd, Zichy Mihály bizalmasa birtokában levő képek mind láthatók lesznek a Nemzeti Szalon kiállításán, melynek rendezésében Ernszt igazgató mellett Rubovics Márk műtárnok és Rózsa Miklós titkár búzgólkodtak.

Zichy Mihálynak lapunk mai számának első oldalán közölt arczképére vonatkozólag érdekesnek tartjuk fölemliteni, hogy a magyar ruha a mesternek, mint czári festőnek hivatalos díszöltözete. Az orosz udvarnál mindenkinek előirt udvari gálában kell megjelenni.

Az öreg magyar mesternek megengedték, hogy udvari gála gyanánt saját nemzeti ruházatát használja. A czári udvari felfogást tekintve e kiváltság élénken tanuskodik a mester iránti tiszteletről és a magyar ruházat előkelőségének elismeréséről.