A fényforrások színösszetétele.
A mesterséges fényforrások annál kevésbbé bántók szemünkre, minél közelebb esik fényük összetétele a napfényéhez, épp azért a lámpák összehasonlitásánál nagyon fontos annak eldöntése, hogy a kisugárzott fény milyen fajtájú és milyen fajtájú és milyen mértékű színeződést tartalmaz. Ennek megítélésénél eddig Ives nyomán úgy jártak el, hogy az illető lámpától adott színeződéssel egyező színes fényt különböző intenzitású, de meghatározott hullámhosszú vörös, zöld és kék színek keverésével állitották elő. Ennél sokkal pontosabbnak és czélszerűbbnek mutatkozik Jones eljárása, a ki a fehérfényhez keveri a színkép színei mindaddig, a míg olyan színes fény nem áll elő, a milyent a lámpa kibocsát. Fehér fénynek a magnesiumcarbonatról visszaverődő napfényt tekinti.
A napfény és a mesterséges fény összehasonlitására való eszköz a colorimeter (1. ábra). Az A irányból jövő napfény magnesiumcarbonat-lapon (M1) visszaverődik, két Nicol-hasábon (N2) és lencsén (L2) halad át, C lapon újra visszaverődik és Lummer-Brodhun-féle photometerre (D) esik. Ennek a photometernek lényege teljesen visszaverő hasáb (2. ábra, (H1) a mely átfogólapjának közepén domború felületű másik hasábbal (H2) érintkezik. A fény csak az érintkezés helyén mehet át, másutt teljesen visszaverődik. Az egyik fényforrásból (A1) a hasábon átmenő fény jut a messzelátóba, a másikból (A2) pedig a H1 hasábon visszavert fény.
Jones colorimeterében a fehér fényhez keverendő szinképi szineket Nernst-lámpa (S1) és egy színszóró hasáb (H) szolgáltatja. Az F gyüjtőlencse-rendszer a lámpa képét B nyilásra veti. A fény L1 lencsén át H hasábhoz jut, ebben szineire bomlik. A hasábot a mögötte levő dobbal (G) úgy lehet forgatni, hogy bármelyik szin juthasson a T messzelátóba a fehér fénnyel közös helyre. A Nicol-hasábok mindenütt arra valók, hogy a fény erősségét szabályozzuk. S1 a megvizsgálandó fényforrás. A belöle kiinduló sugarak részben közvetlenül jutnak a D hasábra, részben pedig úgy, hogy M2 magnesiumcarbonat-lapban többszörösen visszaverődnek.
Ezáltal a vizsgálandó fényforrás képe a napfény képének mindkét oldalán keletkezik. Ez az összehasonlitást könnyiti. A Nicol-hasábokat addig forgatjuk, míg a szinezett fény erőssége a megvizsgálandó fény erősségével egyezik. Jones méréseinek eredményét a legfontosabb fényforrásokra vonatkozólag a következő táblázat mutatja.